عضو مجمع تشخیص: طرح مسکن مهر دولت قبل نقش زیادی در تورم داشت/ تا قیامت نمی‌توان یارانه پرداخت کرد

ایسنا نوشت:

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: با روی کار آمدن دولت جدید، فضای اقتصادی کشور بهبود یافته است.

سیدمرتضی نبوی امروز در حاشیه برگزاری کارگاه اقتصاد مقاومتی در یاسوج، در نشستی با خبرنگاران اظهار کرد: در یک سال گذشته فضا، فضای مناسب‌تری شده و امیدی در بین مردم ایجاد شده و آن گره‌های تحریم هم تا حدی باز شده است.

وی ادامه داد: در مجموع، در وضعیت بهتری نسبت به گذشته قرار گرفته‌ایم و از شرایط سخت تا حدی عبور کرده‌ایم. اگرچه باید آماده باشیم تا در شرایط سخت‌تر کارمان را پیش ببریم.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور را ناشی از ساختار آن ارزیابی و بیان کرد: اگر این ساختار اصلاح شود خیلی از مشکلات برطرف خواهد شد. تحریم‌ها نیز در این مشکلات بی‌تأثیر نبوده، اما مشکلات ساختاری بیشتر موجب چالش‌های اقتصادی شده است.

وی با بیان این‌که فضای اقتصادی کشور مثبت شده است، ادامه داد: در یک سال گذشته، تورم مهار شده، اما این مهار شدن به شرطی جواب می‌دهد که از رکود هم خارج شویم.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هنوز از رکود اقتصادی خارج نشده‌ایم و خروج غیرتورمی از رکود یکی از سیاست‌هایی است که دولت در سال جاری بر آن تأکید دارد.

نبوی با بیان این‌که هر دولتی نقاط ضعف و قوتی دارد، افزود: سیاستی که دولت قبل در خصوص «مسکن مهر» در پیش گرفت، موجب فشار آوردن به منابع بانکی و ایجاد نقدینگی با افزایش پایه پولی شد که این نقش زیادی در ایجاد تورم داشت. اصل این‌که مشکل مسکن را حل کنیم خوب بود، اما این‌که به منابع فشار بیاوریم و پول پرقدرت را به این بخش تزریق کنیم، اشتباه بود.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین با اشاره به اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، اظهار کرد: اجرای این طرح از سوی دولت قبل کاری شجاعانه بود، اما اشکالی که وجود داشت، این بود که دولت بیش از منابع و مابه‌التفاوت قیمت‌ها یارانه به مردم پرداخت کرد.

نبوی با بیان این‌که اصل کار اصلاح قیمت‌های انرژی کاری ضروری بود، بیان کرد: با این حال پول‌هایی که به مردم پرداخت شد، از منابع دیگری بود که هنوز هم ادامه دارد و دولت با کسری‌هایی در پرداخت مواجه است.

وی با بیان این‌که تا قیامت که نمی‌توان یارانه پرداخت کرد، تصریح کرد: باید دغدغه‌های مردم شناسایی شود و با روش‌های دیگری، این نگرانی‌ها برطرف شود و به‌تدریج یارانه‌های صرف رفع نیازهای اساسی مردم از جمله خوراک، درمان، بهداشت و تأمین اجتماعی شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بر بهبود فضای کسب و کار تأکید کرد و گفت: باید بستری فراهم شود تا با صدور سریع مجوزها، پشتیبانی نظام بانکی، حذف کارشکنی‌های نظام بروکراسی شاهد رشد سرمایه‌گذاری و تحول در اقتصاد کشور باشیم.

نبوی اضافه کرد: با ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی این عزم در دولت، مجلس و قوه قضاییه ایجاد شده است.

 

45503

کد N505534