حماس: دوحه درخواستی برای خروج رهبران حماس از قطر مطرح نکرده است

تونس,حماس,قطر

در پی انتشار اخباری مبنی بر درخواست دوحه از جنبش حماس برای خروج رهبران این جنبش از قطر و امکان انتقال مقر این جنبش به تونس، جنبش حماس ضمن تکذیب این اخبار، اعلام کرد که روابط قطر و حماس بسیار خوب است و سفر خالد مشعل به تونس با هدف دریافت کمک سیاسی و مالی برای مردم فلسطین صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، "اسماعیل رضوان"، یکی از رهبران جنبش حماس در گفت‌و گو با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط اعلام کرد: اخباری که درخصوص درخواست دوحه از حماس مبنی بر خروج رهبران این جنبش از قطر منتشر شده است، به هیچ وجه صحت ندارد.

وی با تاکید بر این که روابط میان حماس با دوحه بسیار خوب و مثبت است، تصریح کرد: انتشار چنین اخباری تلاشی ناکام برای لطمه زدن به روابط میان حماس و مسئولان قطری است.

رضوان که در راس هیئتی از جنبش حماس به تونس سفر کرده بود، گفت: سفر خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس به تونس از قبل تعیین شده بود و هیچ ارتباطی با تحولات اخیر ندارد. این سفر در راستای ارتباطات ما با طرف‌های عربی برای دریافت حمایت و کمک مالی و سیاسی از مردم فلسطین و گفت‌و‌گو درخصوص آخرین تحولات فلسطین و بررسی نقش تونس در آشتی میان فتح و حماس صورت گرفته است.

منابع فلسطینی آگاه نیز اعلام کردند که حماس نگران اخراج برخی از رهبران اخوان‌المسلمین از قطر نیست و روابط میان قطر و حماس خوب است. مشعل نیز از روابط خوبی با کشورهای حوزه خلیج‌فارس برخوردار است و هیچ دشمنی در این کشورها ندارد.

رضوان نیز درخصوص وجود هرگونه نگرانی حماس از اخراج رهبران اخوان‌المسلمین از دوحه گفت: به‌طور کلی هیچ گونه نگرانی در این زمینه وجود ندارد و ما از وجود روابط خوب با دوحه اطمینان داریم.

خالد مشعل در اواخر هفته گذشته به تونس سفر کرد و منصف المرزوقی، رییس‌جمهوری این کشور رسما از وی استقبال کرد. وی همچنین در این سفر با راشد الغنوشی، رییس‌ جنبش النهضة و چند مسئول تونسی دیگر دیدار کرد.

وی روز شنبه با مسئولان تونسی درخصوص کنفرانس بین‌المللی که قرار است با محوریت مسئله فلسطین در اواخر سپتامبر آتی در تونس برگزار شود، بحث و گفت‌وگو کرد.

مشعل پس از پیروزی جنبش النهضة در انتخابات تونس روابط خوبی با این کشور برقرار کرده و تونس به‌ویژه پس از بحران سوریه یکی از کشورهایی است که جنبش حماس می‌تواند به این کشور برود. جنبش حماس در سال 2012 سوریه را ترک کرد و پس از آن از میان کشورهایی مثل مصر، تونس، ترکیه، سودان و قطر، دوحه را برای اقامت خود انتخاب کرد.

اخیراً اخباری منتشر شده بود که سفر مشعل به تونس با هدف انتقال مقر جنبش حماس از دوحه به این کشور صورت گرفته است.

انتهای پیام

کد N504879