دمشق: مشارکت قطر و ترکیه در ائتلاف علیه تروریسم غیر منطقی است

سوريه,تركيه,قطر,داعش

وزیر اطلاع رسانی سوریه با اشاره به عدم مشارکت کشورش در ائتلاف علیه تروریسم، اعلام کرد: مشارکت قطر و ترکیه در این ائتلاف غیر منطقی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی النشره، عمران الزعبی، وزیر اطلاع رسانی سوریه در مصاحبه‌ای تلویزیونی عنوان داشت: تنها چیزی که در محافل جهانی بر سر آن توافق وجود دارد، این است که همگان خواهان مبارزه با تروریسم هستند، اما پیدا کردن همپیمانان و شریکانی برای آمریکا جهت مبارزه با تروریسم در منطقه با بسیاری از سیاست‌های برخی از کشورها مغایرت دارد، چرا که این کشورها درصدد هستند از این درگیری‌ها به نتایجی برای خود دست یابند یا این که بر سر سهم خود از این ائتلاف توافق کنند.

وی تصریح کرد: غیر منطقی است که قطر و ترکیه یکی از طرف‌هایی باشند که به ائتلاف مبارزه با تروریسم بپیوندند. حال آنکه قطر همچنان از این تروریسم حمایت مالی به عمل می‌آورد. ترکیه نیز همچنان مرزهایش در مقابل تروریست‌ها باز است. اما گفته می‌شود که سوریه نمی‌تواند طرفی در این ائتلاف باشد و با این کشور هماهنگی‌هایی در این زمینه صورت بگیرد. حال آن که سوریه از سال 2011 از این تروریسم رنج می‌برد. سخنانی نیز برای عدم مشارکت ایران در این ائتلاف مطرح شده است.

وی خاطرنشان کرد: هدف براندازی نظام سوریه نیز همچنان از سوی برخی دنبال می‌شود، اما این هدف بنا به چند دلیل از جمله پایداری مردم سوریه غیرقابل دستیابی شده است.

الزعبی گفت: اگر برخی واقعا خواهان مبارزه با تروریسم هستند، باید فضای مناسبی برای این رویارویی بوجود آورند. هرگونه عملی که بدون هماهنگی با سوریه صورت بگیرد، تجاوزی به این کشور به شمار می‌آید.

این مقام سوری اظهار کرد: کسی که دستور سر بریدن افراد را می‌دهد و گمان کرده که می‌تواند بخشی از دولت وحدت ملی در سوریه باشد، دچار توهم شده است.

وی با بیان اینکه نظامیان لبنانی ربوده شده نزد قطر هستند، گفت: قطر به داعش و جبهه النصره کمک می‌کند و هر کس که نسبت به این مساله تردید دارد، به نزد ما بیاید تا ما این مساله را برایش ثابت کنیم. قطر همچنین گروهک‌هایی در داخل عربستان، کویت و امارات دارد، اما این گروهک‌ها به صورت مخفیانه عمل می‌کنند.

انتهای پیام

کد N504823