نظر اوباما باقی ماندن اتحاد اسکاتلند با بریتانیاست

کاخ سفید که به دقت جریان رفراندوم استقلال اسکاتلند از بریتانیا را تحت نظر دارد، اعلام کرد: واشنگتن به نظرات اسکاتلندی‌ها احترام می‌گذارد اما ترجیح می‌دهد این منطقه همچنان با بریتانیا بماند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، اسکاتلندی‌ها قرار است روز پنج‌شنبه به برگزاری رفراندوم استقلال از بریتانیا یا متحد ماندن با آن بپردازند.

کارشناسان متعددی می‌گویند واشنگتن بیشتر نگران این است که تشکیل یک ارتش در اسکاتلند در صورت استقلال این منطقه از بریتانیا چه خدشه‌ای بر دفاع ناتو وارد می‌کند.

عضویت اسکاتلند در ائتلاف ناتو یک نتیجه پیش‌بینی شده نیست چرا که سایر اعضا به‌ویژه اسپانیا که نگران جدایی‌طلبی برخی از عناصر جدایی‌طلب هستند، می‌توانند جلوی این مساله را بگیرند.

جاش ارنست، سخنگوی باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در پاسخ به مساله دورنمای استقلال اسکاتلند گفت: این تصمیم مردم اسکاتلند است. ما به طور حتم به حق آن‌ها درباره این مساله احترام می‌گذاریم اما باراک اوباما به عنوان رئیس جمهوری آمریکا گفته که واشنگتن به باقی ماندن بریتانیا به عنوان یک شریک مؤثر، قوی و متحد تمایل دارد.

انتهای پیام

کد N504543