سازمان ملل مسئولیت نیروهای صلح‌بان در آفریقای مرکزی را بر عهده گرفت

سازمان ملل 9 ماه پس از آغاز خشونت‌های فرقه‌ای در جمهوری آفریقای مرکزی که جان دست کم 5000 تن را گرفته و ده‌ها هزار تن دیگر را مجبور به فرار به کشورهای همسایه کرده، مسئولیت یک هیات منطقه‌ای نیروهای حافظ صلح آفریقا در این کشور را به عهده گرفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در این هیات که سازمان ملل مسئولیت آن را به عهده گرفته علاوه بر 4800 نیروی آفریقایی و 1000 پلیس بین‌المللی از هیات قبلی، حدود 1800 نیروی حافظ صلح و مامور پلیس دیگر نیز به این هیات پیوستند اما این نیروی ترکیبی تنها 65 درصد از آن چیزی است که شورای امنیت در آوریل سال جاری میلادی اجازه آن را صادر کرده بود.

شورای امنیت، گروه‌های حقوق بشر و دیگران خواستار استقرار کامل و سریع این گروه متشکل از 12 هزار نیرو شده‌اند که دیپلمات‌ها گفته‌اند، استقرار آن‌ها تا اوایل سال 2015 میلادی صورت نمی‌گیرد.

استیو کاکبرن، معاون رئیس منطقه‌ای کمپین‌های عفو بین‌الملل در آفریقای مرکزی و غرب آفریقا گفت: انتقال مسئولیت از اتحادیه آفریقا به نیروهای حافظ صلح سازمان ملل باید چیزی بیشتر از یک تغییر ظاهری و سطحی باشد. این یک آغاز جدید برای عملیات حفاظت از صلح در جمهوری آفریقای مرکزی است.

شورای امنیت از این گذار بی‌وقفه قدرت از نیروهای تحت رهبری آفریقا استقبال کرده و بر اهمیت تسریع استقرار کامل 10 هزار نیروی نظامی از جمله 240 ناظر، 200 افسر ارتش و 1800 مامور پلیس تاکید کرد.

این نیروهای حافظ صلح با وظیفه خطیری مبنی بر برقراری صلح در کشوری به وسعت ایالت تگزاس و با جمعیتی 6 / 4 میلیون نفری که کمترین پیشرفت را در قاره آفریقا داشته، مواجه هستند. برخی جاده‌های این کشور از زمان استقلالش از فرانسه در سال 1960 هنوز تعمیر نشده‌اند و تعداد دیگری از این جاده‌ها در جریان فصل بارانی خارج از دسترس هستند. شمال این کشور حتی پیش از آغاز درگیری‌ها نیز به شدت هرج و مرج طلب بود و خانه تعداد بسیاری از گروههای شورشی و جنبش‌های مسلح است.

این نیروهای کمکی جدید از پاکستان، سریلانکا، اندونزی، مراکش و بنگلادش هستند که به نیروهای حافظ صلح از دیگر کشورها در جمهوری‌ آفریقای مرکزی می‌پیوندند.

سازمان ملل می‌گوید، دریافت تائیدیه همکاری از سوی کشورهای عضو و بسیج نیروهایی که در حال حاضر برای تقویت نیروهای موجود آفریقا به جمهوری آفریقای مرکزی می‌آیند، ماه‌ها طول کشیده است.گ

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل گفت: سازمان ملل از آوریل سال جاری میلادی که قطعنامه تصویب شده بی‌وقفه در حال تلاش است. جمهوری آفریقای مرکزی از وضعیت لجستیکی بسیار بسیار بغرنجی برخوردار است چرا که با جاده‌های خراب محصور شده است.

انتهای پیام

کد N504542