قلیچدار اوغلو: اگر داوود اوغلو عروسک خیمه شب بازی نباشد، به وی احترام می‌گذاریم

تركيه

رهبر اپوزیسیون مردم جمهوری‌خواه ترکیه گفت که چنانچه احمد داوود اوغلو همانند عروسک خیمه‌ شب‌بازی و دست‌نشانده رجب طیب اردوغان رفتار نکند، با وی همکاری می‌کنند.

رهبر اپوزیسیون مردم جمهوری‌خواه ترکیه گفت که چنانچه احمد داوود اوغلو همانند عروسک خیمه‌ شب‌بازی و دست‌نشانده رجب طیب اردوغان رفتار نکند، با وی همکاری می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، "کمال قلیچدار اوغلو" رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه گفت: ما نمی‌خواهیم که احمد داوود اوغلو یک نخست‌وزیر خیمه‌شب‌بازی باشد. اگر وی بگوید که مستقل از سایر قوا عمل می‌کند، ما برای همکاری اعلام آمادگی می‌کنیم. این وظیفه‌ من است که تصمیم‌گیری کنم و آن را به مرحله‌ی اجرا بگذارم.

داوود اوغلو روز یکشنبه در جریان دیدار با اصحاب رسانه گفته بود که رهبران احزاب اپوزیسیون به جای اردوغان با وی به عنوان یک رابط سیاسی برخورد کنند و این در حالی است که رجب طیب اردوغان به عنوان رئیس‌جمهور هم‌اکنون فراتر از سیاست است.

نخست‌وزیر جدید ترکیه در راستای آرام کردن تنش‌هایی که از لحن نامناسب اردوغان با اپوزیسیون به‌وجود آمده است، گفت: نقطه تماس سیاسی اپوزیسیون، نخست‌وزیر است. با این حال کمال قلیچدار اوغلو پیش از اولین نشست جدید حزبش در واکنش به انتقادهای داوود اوغلو گفت که انتظار دارد وی به صورت مجزا از اردوغان عمل کند.

وی تاکید کرد: اگر داوود اوغلو می‌خواهد که یک نخست‌وزیر مستقل باشد، باید از سنت‌های جمهوری ترکیه تبعیت کند. سنت این است که معاونان وزارت امور خارجه به صورت مرتب رهبر حزب اصلی اپوزیسیون را در جریان اقدامات دولت قرار دهند. سیاستمداران اصلی نیز باید وی را مطلع کنند. این شیوه هنوز هم با وجود دست‌اندازها وجود دارد.

قلیچدار اوغلو همچنین در خصوص تحولات خاورمیانه تاکید کرد که گروه داعش وابسته به القاعده یک سازمان تروریستی است.

انتهای پیام

کد N504535