هیأت مذاکره‌کننده ایران راهی نیویورک شد

هیأت مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران به سرپرستی محمدجواد ظریف در ادامه مذاکرات هسته‌ای راهی نیویورک شد.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، قرار است دور تازه مذاکرات ایران و 1+5 در ادامه مذاکرات وین 6 روز 27 شهریور به طور رسمی در سطح معاونان وزیران خارجه و به سرپرستی محمدجواد ظریف و کاترین اشتون برگزار شود.

در همین چارچوب وزیر خارجه کشورمان قرار است قبل از این مذاکرات در راستای تبادل دیدگاه‌ها و نظرات روز چهارشنبه، 26 شهریور در ناهار کاری با کاترین اشتون، هماهنگ کننده مذاکرات هسته‌ای 1+5 با ایران به طور دوجانبه دیدار کند.

همچنین دیدارهای دوجانبه میان ایران و هیات‌های 1+5 پیش از برگزاری مذاکرات رسمی در روز پنج‌شنبه میان معاونان وزیران خارجه برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا، این برای دومین بار است که مذاکرات هسته‌ای در دولت حسن روحانی در نیویورک و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می‌شود. احتمال و ایده برگزاری مذاکرات میان وزیران خارجه ایران و 1+5 در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل درباره موضوع هسته‌ای وجود دارد.

بر همین اساس احتمال دیدار رییس‌جمهور کشورمان با برخی از رییسان‌جمهور کشورهای عضو گروه 1+5 نیز وجود دارد. مذاکرات نیویورک اولین مذاکرات در دوره تمدید چهار ماهه مذاکرات هسته‌ای است که از سی تیرماه سال جاری این دوره آغاز شده است. براساس توافق دوطرف در مدت تمدید مذاکرات برنامه اقدام مشترک از سوی دو طرف اجرا می‌شود.

برخی کارشناسان از نزدیک نشدن دیدگاه‌های دوطرف بر سر اختلافات جدی برای رسیدن به توافق جامع خبر می‌دهند. این کارشناسان معتقدند ایران و 1+5 اختلاف نظرهای جدی در رابطه با موضوعاتی از جمله ظرفیت غنی‌سازی،‌ تعداد سانتریفوژها، تحقیق و توسعه، نحوه ادامه کار فردو، دوره زمانی اجرای توافق، رآکتور اراک و نیز چگونگی نقض تحریم‌ها دارند که هنوز اختلاف نظرها بر روی این مسائل به قوت خود باقی است.

به نظر می‌آید دو طرف ایده‌ها و ابتکاراتی را برای کم کردن فاصله‌ها با خود به نیویورک خواهند برد تا شاید از هرگونه بن بست احتمالی دوباره در مذاکرات هسته‌ای جلوگیری کنند. همچنین برخی کارشناسان دیگر معتقدند مذاکرات نیویورک در هفته جاری یکی از کلیدی‌ترین مذاکراتی است که سرنوشت موضوع هسته‌ای به آن بستگی دارد. از این رو این کارشناسان می‌گویند نتیجه مذاکرات نیویورک به نوعی فینالی زودتر از موعد است.

به گزارش ایسنا اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان را در این دور از گفت‌وگوها سیدعباس عراقچی، مجید تخت روانچی، حمید وعیدی‌نژاد، محمد امیری، پژمان رحیمیان و داود محمدنیا تشکیل می‌دهند. علاوه بر این یکی از حقوقدانان عضو تیم هیات را همراهی خواهد کرد.

براساس این گزارش سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرد: با حفظ خطوط قرمز و دستاوردهای دانشمندان هسته‌ای مان مذاکرات را انجام می‌دهیم و از حقوق خود عقب‌نشینی نمی‌کنیم.

انتهای پیام

کد N504522

خواندنی از سراسر وب