رئیس دیوان عدالت اداری:

دریافت یک ریال از مردم به ناحق ظلم است

ديوان عدالت اداري,منتظري

رییس دیوان عدالت اداری گفت: مصرانه از شوراهای اسلامی درخواست می‌کنیم که مصوبات خود را قبل از ابلاغ با موازین قانونی و شرعی تطبیق دهند تا با تحمیل هزینه بر مردم، در حق آنان ظلم نشود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه بیست و چهارم شهریور ماه هیات عمومی ضمن تقدیر و تشکر از عملکرد شوراهای اسلامی در بهبود وضعیت شهرها و روستاها اظهار کرد: متاسفانه شکایات فراوانی از برخی تصمیمات شوراهای اسلامی در دیوان عدالت اداری مطرح شده که حاکی از آن است که این شوراها در تصمیماتی که می‌گیرند، از لحاظ رعایت مبانی شرعی و حقوقی دقت لازم و کافی ندارند.

وی افزود: در این شکایات ملاحظه می‌شود که آنها عوارضی را برای مردم تعیین می‌کنند که مبنای شرعی و قانونی نداشته و بر اثر آن ظلم به مردم صورت می‌گیرد.

رئیس دیوان عدالت اداری اضافه کرد: اگر اعضای محترم شوراها خود، تسلط کافی بر این امور ندارند، ضروری است حتما پیش از تصمیم نهایی، مصوبات را به کارشناسان بدهند تا بررسی شود که مغایر با موازین شرعی و قانونی نباشد.

منتظری اذعان داشت: دریافت یک ریال از مردم به ناحق ظلم است. البته در جایی که قانون تعیین کرده است، مردم باید در راستای بهبود بخشی به وضعیت شهرها و روستاها و تامین نیازمندی‌ های آن همکاری و مشارکت کنند، ولی نمی‌توان به صرف اینکه شهر یا روستا هزینه‌ دارد، از مردم پول دریافت کرد.

وی با اشاره به اینکه دریافت هر وجهی برخلاف قانون، ظلم به مردم است و ما نیز در دیوان عدالت اداری اجازه نمی‌دهیم، چنین اتفاقی بیفتد، تصریح کرد: چنانچه مصوبه‌ای بر خلاف مقررات شرعی و قانونی تصویب شود و بخواهد از مردم پول اضافه بگیرد، ما وظیفه داریم جلوگیری کنیم و حکم صادره از سوی دیوان اگر تسری به گذشته نیز داشته باشد، آنان باید وجوهی را که از مردم دریافت کرده‌اند، بازگردانند.

رئیس دیوان عدالت اداری تاکید کرد: همچنین اگر مصوبه ای را هیات عمومی دیوان عدالت اداری ابطال کرده است نباید شاهد تصویب مشابه آن از سوی یکی دیگر شوراهای اسلامی شهرها و روستاها باشیم.

منتظری اضافه کرد: از نظر قانونی نیز اگر موضوعی در هیات عمومی دیوان عدالت اداری مطرح و حکمی مبنی بر ابطال در مورد آن صادر شد، دستگاه‌های دیگر مجاز نیستند، مشابه آن را تدوین و ابلاغ کنند و شوراها نیز باید نسبت به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.

حمایت از مردم مظلوم جهان وظیفه قانونی ماست

رئیس دیوان عدالت اداری در بخش دیگری از سخنانش در هیات عمومی در واکنش به اظهارات مقام‌های آمریکایی مبنی تروریست خواندن نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: در حالی که ایران اسلامی طی سی و پنج سال با تقدیم هزاران شهید خود قربانی تروریسم داخلی و خارجی است، آنان که موجد و حامی تروریست‌های منطقه هستند، این کشور را به حمایت از تروریسم متهم می‌کنند.

منتظری افزود: در جمهوری اسلامی ایران، نظام بر اساس‏ اعتقاد به حکومت حق و عدل قرآن بر پایه‏ ایمان‏ به خدای‏ یکتا، وحی‏ الهی‏، معاد، عدل‏، امامت‏ و رهبری‏ مستمر و همچنین کرامت‏ و ارزش‏ والای‏ انسان مبتنی شده است.

وی اضافه کرد: در چنین نظامی، انتظار مردم و جهانی این است که از عدل، اسلام و انسان‌های مظلوم حمایت و دفاع شود و این از اصول لایتغیری است که جمهوری اسلامی بر اساس آن بنا شده است.

رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به بند 16 اصل سوم قانون اساسی اظهار کرد: در این اصل «تنظیم‏ سیاست‏ خارجی‏ کشور بر اساس‏ معیارهای‏ اسلام‏، تعهد برادرانه‏ نسبت‏ به‏ همه‏ مسلمانان‏ و حمایت‏ بی‌دریغ از مستضعفان‏ جهان‏» مسئولیت‌های نظام جمهوری اسلامی ایران تعریف شده و این یعنی جزء اصول قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی است که در هر نقطه‌ای از جهان اگر مستضعفی باشد، باید مورد حمایت قرار گیرد.

منتظری با اتکاء به این اصل حمایت از مظلومانی که در سوریه، فلسطین اشغالی، لبنان، افغانستان و عراق و سایر کشورها که مورد تجاوز قرار گرفته‌اند را وظیفه قانونی جمهوری اسلامی ایران با تصریح قانون اساسی دانست.

وی با اشاره به مظلومیت مردم غزه و آنانکه مورد تجاوز استکبار قرار گرفته‌اند، اضافه کرد: اگر نظام جمهوری اسلامی ایران در راستای وظیفه قانونی‌اش نسبت به حمایت از آنان اقدام می‌کند، وظیفه اوست.

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: این عبارت بر زبان دولتمردان استکبار که خود دنیا را به استضعاف کشیده‌اند، مکرر جاری است که جمهوری اسلامی ایران حامی تروریست است، حال آنکه هر جا آتشی برافروخته می‌شود، دست آمریکای متجاوز و غرب در آن هویدا و آشکار است.

منتظری افزود: آمریکا خود تروریست را در منطقه به وجود آورد و حامیان او از آن پشتیبانی و حمایت کردند، حالا این نظام سلطه با کمال بی‌شرمی دولتمردان نظام جمهوری اسلامی را به حمایت از تروریسم متهم و خود را به عنوان مبارزه‌کننده با آن معرفی می‌کند.

وی با اشاره به اینکه ایران بزرگترین قربانی تروریسم در دنیاست، ادامه داد. نظام جمهوری اسلامی از بدو پیدایش تا به امروز قربانی تروریست داخلی و خارجی که دست پرورده آمریکا و انگلیس بوده، شده است و هزاران نفر از عزیزان این کشور به این ترتیب شهید شده‌اند، مساله‌ای که همچنان نیز ادامه دارد. با چنین وصفی ما شده‌ایم حامی تروریسم و آمریکایی که این تروریست‌ها را زیر چتر حمایت خود قرار داده‌، مبارزه کننده با ترور خوانده می‌شود.

رئیس دیوان عدالت اداری، سازمان منافقین و حمایت آمریکا و غرب از آنان را مثال روشنی از تروریست‌پروری نظام سلطه دانست و تصریح کرد: آنچه که جمهوری اسلامی ایران بر آن اتکا دارد، لطف و عنایت خداوند متعال است و خداوند نیز برای ما کافی است.

وی در آغاز سخن خود با اشاره به روایتی از بحار الانوار گفت: از حضرت امیرالمومنین امام علی(ع) سوال شد، کدام گناهان است که عقوبتش زود دامنگیر گناهکار خواهد شد؟ و حضرت فرمودند، «ستم به کسی که به جز خدا یاوری ندارد؛ کسی که برخوردار از نعمتی باشد و در قدرشناسی آن نعمت کوتاهی کند و بی‌نوا و فقیری که به او تجاوز ستمگرانه‌ای شود».

انتهای پیام

کد N504457