روحانی: اینکه تجهیز‌کنندگان تروریسم به دنبال مبارزه با آنها افتاده‌اند،طنز است

حسن روحانی

رییس جمهور روز دوشنبه در دیدار معاون نخست وزیر و وزیر امورخارجه اسلواک گفت: جمهوری اسلامی ایران از اراده اسلواک برای افزایش سطح رایزنی ها و همکاریهای دو جانبه، منطقه ای و بین المللی استقبال می کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، سابقه روابط دو کشور را بسیار مثبت و تاریخی دانست و گفت: سابقه تاریخی موجود بین دو کشور زمینه بسیار خوبی است تا روابط و همکاری خود را در بخش های مختلف توسعه دهیم.

رییس جمهور گفت: اگر چه در سال های گذشته به خاطر شرایط تحریم ظالمانه سطح روابط مقداری کاهش یافته است اما شرایط کنونی می تواند آغاز بسیار خوبی برای شروع مجدد توسعه روابط دو کشور در زمینه های اقتصادی، علمی و فرهنگی باشد.

روحانی با اشاره به صحبت های معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه اسلواک مبنی بر اراده کشورش برای همکاری با ایران در زمینه دو جانبه، منطقه ای و بین المللی گفت: درخصوص روابط دو جانبه ظرفیت های بسیار خوبی در دو کشور، نه تنها در عرصه اقتصادی بلکه در بخش های فرهنگی، علمی و گردشگری وجود دارد که آمادگی داریم همه ظرفیت ها را فعال کنیم.

رییس جمهور با اشاره به اینکه در خصوص مسائل منطقه ای نگرانی های زیادی وجود دارد، به شرایط مردم غزه ، جنایات تروریست ها در سوریه و عراق پرداخت و گفت: کشتار مردم بیگناه در این مناطق توسط تروریست ها بسیار تاسف بار و نگران کننده است البته این نگرانی ها صرفاً مخصوص منطقه خاورمیانه نیست و در سایر مناطق جهان نیز ناامنی و بی ثباتی نگران کننده است.

روحانی با اشاره به اینکه تروریسم یک خطر جهانی رو به رشد است ، گفت: طنز داستان این است که کشورهایی که گروه های تروریستی را تربیت و تجهیز و مورد حمایت مالی قرار داده اند امروز، ناگهان به دنبال مبارزه با این گروه های تروریستی افتاده اند.

رییس جمهور گفت: البته معتقدیم هر کشوری که صادقانه اعلام کند از این به بعد به دنبال مبارزه با تروریسم است باید توبه آنها را قبول کرد.

روحانی گفت: خارج از برخی شعارها که درخصوص مبارزه با تروریسم مطرح می شود، امروز ضرورت دارد کشورهای جهان برای از بین بردن تروریسم دست به دست هم بدهند و حداقل صدای واحد و رسایی علیه تروریسم در جهان وجود داشته باشد.

رییس جمهور در ادامه با بیان اینکه در زمینه مسایل بین المللی هم موضوعات فراوانی وجود دارد که می توان در آن زمینه ها با یکدیگر رایزنی و همکاری کنیم، گفت: اگر چه اسلواکی عضو ۱+۵ نیست ولی عضو اتحادیه اروپا است و می تواند در به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای و توافق جامع موثر باشد .

رییس جمهور با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در زمینه مذاکرات هسته ای کاملا جدی است، گفت: امیدواریم طرف های ما هم در این مذاکرات جدی باشند تا بتوانیم در زمان باقیمانده به توافق جامع دست پیدا کنیم و امیدوارم کلمه تحریم از روابط جهانی حذف شود مخصوصا تحریم های کوری که مواد غذایی ، دارویی و تجهیرات پزشکی مردم را تحت تاثیر قرار می دهد.

روحانی گفت: در موضوع هسته ای اولا معتقدیم که سلاح کشتار جمعی از جمله سلاح هسته ای، بسیار خطرناک بوده و باید از کل جهان جمع آوری شود .

روحانی گفت: معتقدیم که خاورمیانه باید عاری از سلاح های کشارجمعی به ویژه سلاح هسته ای باشد و این طرح را سالهاست که به سازمان ملل ارایه داده ایم.

رییس جمهور گفت: همانطوری که بارها و به صراحت اعلام کرده ایم که داشتن سلاح هسته ای و کشتار جمعی را اقدام نادرستی می دانیم ولی در عین حال همه کشورها حق دارند از فنآوری صلح آمیز هسته ای برخوردار باشند. امروز این فنآوری در اکثر بیمارستان های جهان برای تشخیص و درمان بیماری و در تولید برق و بخش کشاورزی استفاده فراوانی دارد و نباید کشوری از این فناوری محروم باشد.

معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه اسلواک نیز در این دیدار با اظهار خرسندی از سفر به ایران که در تاریخ ۱۵ ساله گذشته روابط دو کشور برای اولین بار انجام گرفته است، گفت: اولین هدف این سفر توسعه روابط دو جانبه است و نشانه اینست که درتقویت همکاری های خود با ایران جدیت داریم .

"میرو سلووکجکک" همکاری های منطقه ای را هدف دیگر سفر خود به جمهوری اسلامی ایران بیان کرد و گفت: شرایط امنیتی جهان خطرناک شده و نیازمند آن هستیم که با یکدیگر برای خروج از این شرایط راه حل های مناسبی پیدا کنیم .

وزیر امور خارجه اسلواک، تقویت همکاری های بین المللی و جهانی را هدف دیگر سفر خود دانست و گفت: اسلواک از نقش و جایگاه ایران به عنوان یک بازیگر منطقه ای و بین المللی حمایت می کند.

او با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران با ۱+۵ و اظهار امیدواری از رسیدن به راه حل برد - برد گفت: مذاکرات هسته ای سخت وحساس است ولی امیدواریم به راه حل برد - برد برسد و همه بتوانند از آن سود ببرند.

وزیر امور خارجه اسلواک گفت: کشور من در بخش های اقتصادی از انرژی هسته ای استفاده می کند و معتقدیم هر کشوری باید بتواند از فنآوری صلح آمیز هسته ای بهره مند شود .

او گفت: امیدوارم کلمه تحریم از دایره لغات موجود در جهان حذف شده و به جای آن کلمه همکاری جایگزین شود.

وزیر امور خارجه اسلواک با اظهار نگرانی از پدیده تروریسم گفت: معتقدیم باید از ظرفیت همه کشورها بویژه ایران در زمینه مقابله با تروریسم استفاده شود.

 

23231

 

کد N504310