نایب‌رئیس مجلس: گاهی مکلف هستیم منافع مردم را به رضایت آن‌ها ترجیح دهیم

ایسنا نوشت: ۱۵:۰۵

نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: ۴۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی نیمه‌تمام در کشور داریم و اگر خیلی خوب عمل کنیم، ۴۰ هزار میلیارد تومان می‌توانیم سالانه به این بخش اختصاص دهیم، تا ۱۰ سال آینده پروژه کلنگ خورده داریم و باید بعد از اتمام این‌ها کلنگ جدید به زمین بزنیم.

محمدرضا باهنر صبح امروز در جلسه شورای حفاظت آب استان کرمان اظهار کرد: این نگرانی‌های مسئله آب حدود ۱۰ سال است که در بعضی خواص وجود دارد و اقداماتی انجام شده اما منتج به نتیجه قابل قبولی نشده است.

وی افزود: سهم آب شرب و صنعت در کشور هشت و نیم درصد و بیش از ۹۰ درصد در کشاورزی است که با این شرایط بهره‌وری در بخش کشاورزی بسیار مهم است و باید بدانیم با هفت درصد صرفه‌جویی در آب کشاورزی، کل مشکل شرب و صنعت در کشور حل می‌شود.

باهنر تصریح کرد: بحث کم‌آبی مسئله ملی است و به دلیل اینکه نزولات آسمانی کم بوده، عموما رعایت عرفی و سنتی در صرفه‌جویی آب می‌کنیم، اما اصلا کفایت نمی‌کند.

وی بیان کرد: اگر در کشور آب را بر مبنای اقتصاد تعریف نکنیم، در آینده مسئله امنیتی شده و وضعیتی با هزینه‌های کنترل بسیار سنگین خواهد بود و لذا باید به آب به عنوان مقوله کاملا اقتصادی نگاه کنیم.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از کشاورزان استان کرمان بیان کرد ظرف ۵۰ سال گذشته به قیمت امروز ۲۰ میلیارد دلار پسته فروخته و ۴۰ میلیارد دلار آب مصرف کرده‌ایم.

وی افزود: این وضعیت عدم بهره‌وری درست از منابع آبی برای محصول گران‌قیمتی مانند پسته است و در محصولات دیگر وضعیت بدتر است.

باهنر اظهار کرد: طی دو روز آینده جلسه مستقلی با حضور وزیر نیرو و جهاد کشاورزی در زمینه آب داریم و از اینکه استان کرمان داوطلبانه ستادی تشکیل داده و کار را شروع کرده تشکر می‌کنم و با همه وجود از این کار حمایت می‌کنم.

وی تصریح کرد: حاکم عادل کسی است که منافع مردم را بر رضایت کوتاه مدت آن‌ها ترجیح دهد.

باهنر بیان کرد: بسیاری از جاها در صورتی که آموزش و توضیح باشد، منافع مردم می‌تواند با رضایت آن‌ها همسو باشد و اگر در تضاد بود، مکلف هستیم منافع مردم را به رضایت آن‌ها ترجیح دهیم.

وی افزود: چه در بحث انتقال آب از حوزه‌های دیگر و چه صرفه‌جویی در بحث آب استان کرمان، نباید روی بودجه‌های دولتی حساب باز کنیم.

باهنر بیان کرد: می‌توانیم با همکاری‌های مردم، دولت، مسوولان و مردم کار را توسعه دهیم.

باهنر تصریح کرد: در ۳۰ سال آینده سوپر تانکرهایی که امروز نفت جابه جه می‌کنند، باید آب جابه جا کنند و آب‌های شیرین در قاره ما نیست.

وی بیان کرد: اوضاع دنیا در حال عوض شدن است و می‌توانیم با تدبیر و فکر در شرایط جدید خود را اداره کنیم.

نایب رییس مجلس گفت: تدبیر دولت یازدهم خوب است اما باید کمی چاشنی شجاعت را بالا برده و محافظه کاری را کنار گذارد.

وی افزود: استان کرمان کارهای بسیار خوبی شروع کرده و این تیپ کارها حتما همکاری نماینده‌ها را می‌طلبد و نمایندگان استان آمادگی برای همکاری با دستگاه‌های اجرایی دارند و ما نیز در قوانین، پیگیری و اجرای قوانین آماده خدمت‌گزاری هستیم.

 

503

کد N504017