فرار داعشی‌ها از الانبار/ادامه پیشروی‌ ارتش عراق در استان صلاح‌الدین/ تغییر تاکتیک‌ داعش

جنگ,عراق,داعش

در حالی که شورای استانداری الانبار اعلام کرده است که فرار اعضای داعش از مناطق تحت کنترل‌شان آغاز شده است یک کارشناس امور گروه‌های مسلح تاکید کرده است که این گروه برای مقابله با "ائتلاف" علیه خود تاکتیک‌های خود را تغییر می‌دهد. در این میان ارتش عراق و نیروهای داوطلب مردمی به پیشروی‌های خود در صلاح الدین ادامه می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، صباح کرحوت، رئیس شورای استانداری الانبار در سخنانی عنوان داشت: اطلاعات درستی به دست فرماندهان امنیت و مسئولان استان الانبار رسیده است که نشان می‌دهد اعضای داعش با دستپاچگی از شهرستان‌ها و شهرهای این استان به صورت گروهی به صحرای غربی و خاک سوریه فرار می‌کنند.

کرحوت تاکید کرد: فرار اعضای داعش در این شرایط نشان می‌دهد که آن‌ها از رویارویی با نیروهای امنیتی که در ساعات گذشته به پیشروی‌های نظامی بسیاری دست یافته‌اند، هراس دارند.

وی خاطرنشان کرد: نیروهای امنیتی توانستند منطقه "السبعة کیلو" واقع در غرب الرمادی را پاکسازی و مناطق زنکورة و التألیم را محاصره و اطراف شهرستان حدیثه را پاکسازی کنند.

داعشی‌ها بیمارستان فلوجه را هدف قرار داده‌اند

در همین حال، فرماندهی عملیات الانبار این مساله را تکذیب کرد که این نهاد بیمارستان فلوجه را هدف قرار داشته باشد. این اظهارات پس از آن مطرح شد که حیدر العبادی، نخست وزیر عراق و فرمانده نیروهای مسلح این کشور دستور توقف حملات به شهرهای عراق از جمله شهرهایی که داعش در آن حضور دارد، صادر کرد.

رشید فلیح، فرماندهی عملیات الانبار در بیانیه‌ای تاکید کرد: ما به اجرای دستور فرمانده کل نیروهای مسلح مبنی بر توقف حملات به شهرها و روستاها پایبند هستیم.

وی عنوان داشت: تروریست‌های داعش بیمارستان فلوجه را هدف قرار دادند و اتهام این حمله را به ما زدند تا مردم را علیه ما تحریک کنند و از این مساله به عنوان بهانه‌ای برای ادامه اقدامات جنایتکارانه خود علیه نیروهای ما استفاده کنند. ساکنان الانبار به خوبی می‌دانند که چه کسی خواهان ضرر رساندن و کشتن آن‌هاست.

از سوی دیگر، شورای استانداری صلاح الدین از نخست وزیر عراق خواست تا از تصمیم خود مبنی بر توقف حملات به شهرهای عراق صرف نظر کند، چرا که توقف حملات می‌تواند به نفع داعشی‌ها تمام شود.

پیشتر تمام محافل سیاسی و عشایر در عراق از تصمیم العبادی مبنی بر توقف حمله به شهرها استقبال کرده بودند.

پیشروی‌های ارتش عراق در استان صلاح الدین

در همین حال، نیروهای عراق عملیات خود علیه داعش را ادامه داده و در منطقه البوحسن از توابع آمرلی در استان صلاح الدین پیشروی‌هایی داشته‌اند.

این حملات به پایگاه‌های داعش باعث هلاکت نیروهایی از این گروه شده است. حملات ارتش عراق به مناطق مرزی شهر آمرلی و مناطق طوز خرماتو و سلیمان بک و روستای یکنجه ادامه دارد.

همزمان، عشایر العبید به اعضای داعش حمله برده و با آن‌ها در منطقه القراج در شمال غرب کرکوک درگیر شدند و تعدادی از تروریست‌های داعش را به هلاکت رساندند.

پیشتر فرماندهی عملیات الجزیره و البادیه از پاکسازی آخرین پایگاه داعش در شهرستان حدیثه خبر داده بود.

کنترل سرایا السلام به بخش‌هایی از جرف الصخر

از سوی دیگر، سرایا السلام، وابسته به جریان صدر اعلام کرد که مسیر صحرایی از توابع شهر جرف الصخر در استان بابل را کاملا تحت کنترل خود درآورده است که در این جریان چند تک تیرانداز داعش نیز به هلاکت رسیدند.

مسولان امنیتی در عراق نیز اعلام کردند که مناطق شمال بابل شاهد درگیری‌های پی در پی است که در آن داوطلبان مردمی در کنار نیروهای امنیتی می‌جنگند و این مناطق پناهگاه‌هایی برای افراد مسلحی است که خطری برای استان‌های مرکز و جنوب عراق هستند.

داعش 12 خانه را در جنوب کرکوک منفجر کرد

از سوی دیگر شبکه المیادین گزارش داد که اعضای داعش 12 خانه را در روستای البشیر از توابع شهر تازه در جنوب کرکوک منفجر کردند.

داعش توئطه گران علیه خود را اعدام می‌کند

همزمان خبرگزاری رویترز گزارش داد که گروه تروریستی داعش هشت تن از اهل تسنن را در روستای کوچک در شمال عراق اعدام کرده چرا که به توطئه آن‌ها علیه این گروه مظنون شده بود.

شاهدان عینی اعلام کردند که اعدام‌ها از جمعه شب آغاز شد و در آغاز دو فرد مسلح نقابدار از داعش یک افسر پلیس را در روستای الجماسه کشتند. آنها وی را به جاسوسی برای نیروهای عراق متهم کرده بودند.

اعضای داعش در هنگام اعدام وی گفتند: این سرنوشت هر کسی است که با ما مخالفت کند.

پس از اعدام این افسر پلیس، گروه مسلح کوچکی در اقدامی تلافی جویانه به منزل یکی از سرکرده‌های داعش آتش گشود. اعضای داعش نیز پس از شناسایی آن‌ها، هفت تن را که از نزدیکان این افسر پلیس بودند به قتل رساندند.

انتهای پیام

کد N503742