احتمال خروج لهستان از برنامه دفاع راداری ویزگراد

لهستان در آستانه خروج از پروژه دفاعی مشترک با متحدان اروپای مرکزی خود است. خروج این کشور از این ائتلاف می‌تواند به تلاش‌های مشترک کنونی در مواجهه با افزایش نگرانی‌های امنیتی در منطقه آسیب برساند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از فاینشنال تایمز، اتحاد "ویزگراد" با همکاری مجارستان، جمهوری چک، اسلواکی و لهستان و به منظور ایجاد همکاری‌های امنیتی و سیاسی چند جانبه شکل گرفت اما با وجود نگرانی‌ها از تجاوز روسیه در حاشیه‌های شرقی این کشورها، تاکنون برای تبدیل شدن به یک بلوک اروپایی مرکزی موثر ناموفق بوده است.

این گروه که اعضای آن امروز (دوشنبه) در پراگ دیدار خواهند داشت، قصد داشتند تا به صورت مشترک یک سیستم رادار دفاع هوایی متحرک مشترک را جهت جایگزینی با نمونه‌های جنگ سرد از رده خارج، توسعه دهند اما اجرای این پروژه با احتمال خروج لهستان از این اتحاد با تعویق و یا تعلیق مواجه است. براساس اطلاع منابع آگاه، لهستان تصمیم دارد تا این هفته این گفت‌وگوها را ترک کند.

ورشو به این نتیجه رسیده است که اعضای کوچک‌تر این گروه می‌توانند اقدامات کمی برای شرکت در این اتحاد جهت به روزرسانی ارتش و صنایع دفاعی اعضای آن انجام دهند.

با این حال یکی از سخگویان وزارت دفاع لهستان ضمن رد خروج این کشور از این اتحاد گفت، گفت‌وگوها در زمینه این اتحاد در جریان است.

هرگونه انصراف در این اتحاد کشورهای اروپای مرکزی علاوه بر اینکه هزینه‌ها را برای سه کشور باقی مانده افزایش می‌دهد، منجر به تعویق اجرای این پروژه و احتمالا تعلیق آن خواهد شد.

شکست این پروژه به ویژه به جمهوری چک آسیب خواهد رساند چرا که رادارهای این جمهوری متعلق به دوره شوروی است و دولت چک تصمیم داشت تا سال 2017 آن‌ها را کنار بگذارد.

یکی از مقامات دفاعی دولت چک در این باره گفت: اکنون ما دو انتخاب داریم، با مجارستان و اسلواکی این پروژه را ادامه دهیم و یا پروژه جدیدی را با پیشنهادات خارجی آغاز کنیم.

تایید احتمالی خروج لهستان همچنین می‌تواند به معنی شکست توافق چهار کشور جهت توسعه صنایع دفاعی باشد.

به گفته برخی از مدیران اجرایی تا زمانی که لهستان در گروه ویزگراد حضور داشته باشد احتمال اینکه برنامه صنایع موشکی به سرانجام برسد وجود دارد؛ در این مساله در واقع سه کشور دیگر بیشتر از اینکه لهستان به آن‌ها نیاز داشته باشد به این کشور نیازمندند.

گروه ویزگراد که در سال 1991 شکل گرفت در مسائل فرهنگی، خارجی و روابط اجتماعی بین چهار کشور موفق بوده اما همواره برای دستیابی به توافقات نظامی به عنوان هدف اصلی تشکیل این گروه با شکست مواجه بوده است.

همکاری‌های چند جانبه در زمینه امنیت ملی طی سال اخیر به دلیل اقدام روسیه در الحاق کریمه و بحران اوکراین به اولویت‌های کشورهای منطقه تبدیل شده است.

لهستان به عنوان بزرگترین اقتصاد این گروه متعهد شده تا هزینه‌های دفاعی ناتو را تا سال آینده به دو درصد تولید ناخالص داخلی افزایش دهد اما سه همکار این کشور در ویزاگراد هنوز متعهد به این اقدام نشده‌اند.

انتهای پیام

کد N503729