معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی:

قرآن را نباید به یک قشر خاصی محدود کرد

قرآن کريم,جهاددانشگاهي

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی کشور گفت: تدبر در قرآن باید به یک فرهنگ همگانی تبدیل شود.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی کشور گفت: تدبر در قرآن باید به یک فرهنگ همگانی تبدیل شود.

مهدی فیض در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، از برگزاری مسابقات بین المللی دانشجویان جهان خبر داد و گفت: در این مسابقات که دی ماه برگزار می‌شود دانشجویانی از سطح کشورهای مختلف حضور پیدا خواهند کرد و یک رقابت بین‌المللی در رشته‌های مختلف ایجاد خواهد شد.

وی مکان برگزاری این مسابقات را تهران اعلام کرد و افزود: این برنامه با مشارکت جهاد دانشگاهی و شهرداری تهران می‌باشد.

وی با اشاره به فعالیت دیگر جهاد دانشگاهی در خصوص فعالیت‌های قرآنی خاطرنشان کرد: فعالیت‌های هماهنگی تحت عنوان عصر قرآنی تلاوت و تدبر بوده که مقام معظم رهبری در دیدار با جهادگران در سال 88 به این نکته اشاره کردند که جهاد دانشگاهی حتی در فعالیت‌های قرآنی خودش هم باید با دیگران متفاوت باشد و برنامه‌ریزی خاصی ارائه دهد.

وی گفت: یکی از تفاوت‌هایی که ما در برنامه‌ها داریم تلاوت را همراه با تدبر ترویج می‌کنیم و عنوان برنامه ما هم عصر قرآنی تلاوت و تدبر بوده و کرسی تلاوت برگزار می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: نکته‌های تدابیری آیات در همان مجلس مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد و دعوت به تدبیر می‌شود.

فیض ادامه داد: نکته‌ای که مقام معظم رهبری بارها به آن تاکید فرمودند این بود که اگر ما روی قرائت و حفظ قرآن کار می‌کنیم همه اینها وسیله است برای تدبیر. و تدبر در قرآن به عنوان یک فرهنگ همگانی درآید و همه آحاد مردم علاوه بر اینکه تلاوت قرآن می‌کنند اهل تدبر در قرآن نیز باشند.

وی بیان کرد: تلاوت و حفظ برای جامعه دانشگاهی ما به عنوان یک هدف نهایی نباید باشد چرا که هدف نهایی ما تدبر در قرآن است این دعوت خود قرآن است.

فیض با اشاره به این‌که «قرآن همه انسان‌ها را دعوت به تدبر کرده و انتظار می رود جامعه قرآنی ما در موضوع تدبر قرآنی حرکت جدیدی را آغاز کند» اضافه کرد: ما در جهاد دانشگاهی سعی کردیم این حرکت را بطور جدی دنبال کنیم و بنای ما این بوده است.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با یادآوری اینکه ما تدبر در قرآن را بنا به توصیه رهبری به عنوان یک فرهنگ همگانی ترویح می‌دهیم و نه فرهنگی که مخصوص یک قشر خاص باشد، گفت: تدبر در قرآن برای همه بشر در سطوح مختلف است ولی در نهایت هرکس به اندازه سطح دانش و مطالعاتش و فهمی که دارد می‌تواند از قرآن بهره مند شود و نباید قرآن را به یک قشر خاصی محدود کرد.

انتهای پیام

کد N503621