فیصل مقداد: هیچ هماهنگی امنیتی با آمریکا نداریم/حمایت مجدد آمریکا از مخالفان سوری

سوريه,آمريكا,داعش

معاون وزیر خارجه سوریه ضمن تاکید بر لزوم هماهنگی با جامعه بین‌الملل به منظور مبارزه با تروریسم افزود: تاکنون هیچ گونه هماهنگی امنیتی با آمریکا در این خصوص مطرح نشده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت النشره، فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه خاطرنشان کرد: علت ورود سوریه به جنگ داخلی مخالفت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه و سوری‌ها با دخالت‌ها و نقض حاکمیت کشور است و اقداماتی که ممکن است دولت در این خصوص اتخاذ کند همان اقداماتی است که هر کشوری برای دفاع از حاکمیت خود آن را در پیش می‌گیرد.

وی گفت: هیچ ارتباط محرمانه با آمریکا و ارتباط زیر میزی با این کشور وجود ندارد.

مقداد حضور و نقش عربستان را در حل بحران سوریه نقشی تبلیغاتی و آن را وابسته به آمریکا دانست.

این در حالی است که وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که بعد از نابودی اکثر سران القاعده وزارت دارایی به منظور خشکاندن منابع مالی داعش تلاش خود را افزایش می‌دهد.

وی افزود: داعش نشأت گرفته از گروهی تروریستی است که روزی خودش را القاعده در عراق می‌خواند و در انجام جنایات و خشونت‌های خود در طولانی مدت مهارت زیادی کسب کرده است و این‌ها به منزله یک جبهه جدید تروریستی است و به همین خاطر ما باید با این تهدید جدید مقابله کنیم.

این وزارتخانه تاکید کرد: ما از مخالفان "میانه‌رو" سوریه حمایت می‌کنیم لذا باید به مردم در داخل سوریه راه حل دیگری غیر از تروریسم یا بشار اسد ارائه دهیم از این رو اوباما تاکید کرده است که هر تلاش گسترده برای مقابله با تروریسم باید با تقویت و حمایت گروه‌های "میانه‌رو" همراه باشد.

وزارت خارجه آمریکا خاطرنشان کرد: ما باید مخالفان میانه‌رو سوریه را که بهترین گروه برای مقابله با داعش هستند، حمایت کنیم.

براساس بیانیه این وزارتخانه، بهترین راه برای مقابله با تهدیدات داعش در نهایت این است که مانند عراق گروه‌های داخلی نقش رهبری را برعهده بگیرند.

از سوی دیگر، وزارت خارجه سوریه اعلام کرد: اگر تشویق‌های مستقیم مقامات قطری و پرداخت‌ میلیون‌ها دلار آنان به جبهه النصره آن هم به بهانه آزادی نظامیان ربوده شده نبود، جبهه‌ النصره دست به این جنایات نمی‌زد.

وزارت خارجه سوریه همچنین حمایت مالی از تروریسم تحت هر بهانه‌ای و بر اساس اجرای مفاد دو قطعنامه 1373 و 2170 شورای امنیت را محکوم کرد.

انتهای پیام

کد N503571