امین زاده در اجلاس آلکو:

مصونیت طولانی اسرائیل دلیل اصلی گستاخی این رژیم است

سیاست خارجی

معاون حقوقی و بین الملل رئیس جمهور گفت: مصونیت طولانی رژیم صهیونیستی دلیل اصلی گستاخی این رژیم در نقض حقوق بشردوستانه است.

به گزارش خبرنگار مهر، الهام امین زاده معاون حقوقی و بین الملل رئیس جمهور در پنجاه و سومین اجلاس سالانه سازمان حقوقی مشورتی آسیایی آفریقایی آلکو که صبح امروز در تهران برگزار شد ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این اجلاس برای سومین بار با میزبانی ایران گفت: آلکو تنها سازمان بین الدولی است که دارای عضویت فرامنطقه ای است.

وی ادامه داد: آلکو پتانسیل های بالقوه ای دارد که باید به کار گرفته شود. این سازمان یک ابزار مهم حقوق بین المللی که می توان از آن بهره برد.

امین زاده تصریح کرد: آلکو نشان می دهد که تنها از طریق قانون می توان همزیستی مسالمت آمیز در آسیا و آفریقا داشت. حقوق بین الملل نباید در انحصار تعداد محدودی از کشورها باشد و نباید به صورت گزینشی از آن استفاده کرد و نباید شکل گیری آن متاثر از رویه های معدودی از قدرت ها باشد. از طریق چنین فرآیندی همه ملل نسبت به حقوق بین المللی احساس مالکیت می کنند.

وی با اشاره به اینکه این اجلاس در زمان حساسی در حال برگزاری است، اظهار داشت: باید دید که در تحولات موجود حقوق بین الملل می تواند چالش ها را حل کند یا خیر.

امین زاده بیان کرد: بسیاری از کشورها در آسیا و آفریقا تحت تاثیر تروریسم و وحشی گری های بی سابقه قرار گرفته اند. صدها هزار نفر نقص عضو شده و مجبور شدند از خانه ها رانده شوند.

وی ادامه داد: آنچه ما هشدار دادیم این است که ممکن است بحران سوریه به کشورهای همسایه برسد، ما به دوستان خود گفته ایم که باید از تاریخ درس بگیرند و تروریسم هیچ قانون، حد و مرز و حدودی را نمی شناسد.

امین زاده با اشاره به پیشنهاد رئیس جمهور کشورمان در مجمع عمومی سازمان ملل در سال گذشته مبنی بر طرح جهان عاری از خشونت و افراطی گری گفت: رئیس جمهور با این طرح قصد داشت به جهانیان نسبت به این خطر هشدار دهد چرا که این پیام امروز بیش از روزهای گذشته اهمیت دارد و جهان دریافته که همه در عمل و در کلام باید بر علیه افراطی گری و خشونت متحد شوند.

وی تصریح کرد: حقوق بین الملل برای مبارزه با تروریسم ابزارهای لازم را در اختیار دارد و آلکو هم باید در مقابل تروریسم و خشونت برنامه ریزی کند. این اجلاس فرصت مغتنمی برای بررسی مجدد موضوعات قدیمی از جمله مسئله فلسطین و معضل آوارگان فلسطینی که در سطح نگرانی های جامعه جهانی است، ایجاد می کند.

امین زاده گفت: تجاوز مستمر به غزه همراه با محاصره نزدیک به یک دهه شرایط آوارگان را بدتر کرده و مصونیت طولانی رژیم صهیونیستی دلیل اصلی گستاخی این رژیم در نقض حقوق بشر است.