اولویت‌های کاری اردوغان در سمت ریاست جمهوری

رئیس‌جمهوری ترکیه در نظر دارد تا در دیدارش از پایتخت‌های اروپایی در ماه اکتبر بر مسئله عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا متمرکز شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد، در نظر دارد تا پس از پاسخ مجلس در اول اکتبر طی سفرهایی از پایتخت‌های اروپایی بازدید کند تا بر روند پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا سرعت بخشد. اردوغان این مساله را در دیدارش با سردبیرهای رسانه‌های حامی دولت مطرح کرد.

رئیس‌جمهوری جدید ترکیه نگرانی‌های اولیه خود را در پنج بخش عرضه کرده است. "قانون اساسی جدید"، "روند صلح با کردهای ترکیه"، "مبارزه با داعش"، "روند پیوستن به اتحادیه اروپا" و "بهبود سیاست‌ خارجی و مبارزه با دولت موازی".

اردل شفق، سردبیر ارشد روزنامه صباح که در دیدار با اردوغان حضور داشته در روزنامه خود نوشت: نگارش یک قانون اساسی جدید و مصالحه موفقیت آمیز با کردهای ترکیه پایه‌های اصلی ایجاد "ترکیه جدید" توسط رئیس جمهور است.

شفق با اشاره به توجه شدید اردوغان به انتخابات پارلمانی سال 2015 برای تصویب قانون اساسی جدید نوشت: اردوغان برای شکست در ایجاد قانون اساسی جدید در دوره نخست‌وزیری‌اش ناراحت است اما امیدوار است تا بتواند در دوره جدیدش این اقدام را به سرانجام برساند.

براساس نوشته‌های شفق، اردوغان معتقد است، ایجاد چارچوب قانونی برای روند جاری صلح با کردهای ترکیه شانس موفقیت و حل این مشکل را افزایش می دهد.

یکی از نکاتی که اردوغان به عنوان اولویت‌های خود مطرح کرده سیاست خارجی ترکیه و برنامه‌ریزی برای سفرهای خارجی در روزهای هفته و دیدار با مقامات خارجی در ترکیه در پایان هفته است.

* تمرکز بر مسئله پیوستن به اتحادیه اروپا

وی تور بازدید از کشورهای اروپایی حوزه بالتیک را پس از اول اکتبر و پیش از سفر به سایر کشورهای مهم اروپایی آغاز می‌کند. این سفرها با هدف تسریع روند پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا و استفاده از دوره کنونی ریاست جمهوری ایتالیا صورت می‌گیرد. ایتالیا از موافقان پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا است.

اردوغان همچنین به تعدادی از کشورهای آفریقایی سفر کرده و در نشست‌ سران کشورهای آفریقایی و ترکیه شرکت می‌کند. او سپس برای جذب آرای موافق جهت عضویت موقت شورای امنیت سازمان ملل به کشورهای آمریکای لاتین سفر خواهد کرد.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان طی روزهای 21 تا 26 سپتامبر به نیویورک می‌رود. او در نظر دارد تا طی این سفر یک بار دیگر با رئیس جمهوری آمریکا و سایر رهبران ارشدی که به تلاش‌های جهانی برای نابودی گروه داعش در عراق و سوریه پیوسته‌اند دیدار کند.

*مبارزه با داعش

اردوغان و سایر رهبران ارشد ترکیه برای مبارزه علیه داعش طی هفته‌های اخیر نشست‌هایی تشکیل دادند و نگرانی خود را نسبت به اقدامات احتمالی داعش علیه 49 گروگان ترک در دست اعضای داعش در صورت همکاری و تلاش ترکیه با مجامع جهانی برای مقابله با این گروه ابراز کردند.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین از نشست خود باسردبیران رسانه‌ به تلاش‌های بردبارانه دولت برای آزادی این 49 شهروند ترک اشاره و بر ادامه این روند در شکل کنونی تاکید کرد و از احزاب مخالف خواست تا همین کار را انجام دهند.

*مقابله با دولت موازی در دستور کار

برنامه کار فوری اردوغان همچنین شامل مبارزه علیه "دولت موازی" به ویژه پیش از انتخابات کلیدی شورای عالی دادستانان و قضات است.

اردوغان معتقد است، این انتخابات منجر به پاکسازی حامیان فتح‌الله گولن، روحانی مستقر در آمریکا و بنیانگذار دولت موازی خواهد شد. رئیس جمهور ترکیه قصد دارد تا به تلاش‌هایش برای درخواست از آمریکا جهت بازگرداندن گولن ادامه دهد.

انتهای پیام

کد N503333