نشست پاریس با هدف مقابله با داعش

نشست پاریس در مورد مبارزه با داعش با حضور نمایندگانی از 26 کشور در پایتخت فرانسه آغاز شد.

نشست پاریس در مورد مبارزه با داعش با حضور نمایندگانی از 26 کشور در پایتخت فرانسه آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه گاردین، رهبران و دیپلمات‌هایی از بیش از 20 کشور جهان امروز (دوشنبه) در پاریس گردهم جمع شدند تا به اصطلاح راهکاری برای شکست شبه نظامیان داعش در عراق و سوریه پیدا کنند.

فرانسیس اولاند و فواد معصوم، روسای جمهور فرانسه و عراق ریاست مشترک این کنفرانس را که با حضور 26 کشور به اضافه اتحادیه اروپا، سازمان ملل و اتحادیه عرب برگزار می‌شود، برعهده دارند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا برای جلب حمایت‌ها از ائتلافی علیه داعش مدتی در خاورمیانه و کشورهای عربی به گشت و گذار پرداخت.

کاخ سفید مدعی است که برخی از متحدان آمریکا حاضر به اعزام نیروی زمینی برای شکست داعش شده‌اند. برخی کشورهای عربی نیز تمایل خود را برای انجام حملات هوایی داعش اعلام کرده‌اند. برخی کشورها نیز حمایت خود را در قالب اعزام مشاور و انجام فعالیت‌های آموزشی و ارسال تجهیزات اعلام کرده‌اند.

اولاند گفته است که هدف نشست پاریس پیشتر جلب حمایت‌های سیاسی از دولت عراق، هماهنگ سازی کمک‌های انسانی و جنگ با داعش است.

دستور کار این کنفراس به طور عمده بر عراق متمرکز است.

فرانسه برای کنفرانس امروز ابتدا تمایل خود را برای دعوت از ایران اعلام داشت اما با مخالفت آمریکا و مقام‌های عربستانی رو به رو شد.

فواد معصوم نیز تاسف خود را از عدم حضور ایران در این کنفرانس اعلام داشته است.

وی همچنین مشارکت مصر، امارات متحده عربی و عربستان سعودی در هرگونه حملات هوایی احتمالی به خاک کشورش را رد کرده و گفته است که لزومی ندارد که آن‌ها در حملات هوایی شرکت کنند؛ مهم مشارکت در تصمیم گیری در این کنفرانس است.

فلیپ هاموند،‌ وزیر امور خارجه انگلیس، سرگئی لاوروف، همتای روسی وی نیز از دیگر شرکت کنندگان در این نشست می‌باشند.

10 کشور عربی از جمله عربستان سعودی از حامیان تشکیل این ائتلاف‌ هستند.

انتهای پیام

کد N503332