برگزاری همایش تقریب بین مذاهب اسلامی در لندن

دين,مجمع تقريب

در همایش تقریب بین مذاهب اسلامی که در لندن برگزار شد، بر ضرورت وحدت مسلمانان و هوشیاری آنان در برابر گروه‌های افراطی و تکفیری و مقابله با اینگونه اقدامات تاکید شد.

در همایش تقریب بین مذاهب اسلامی که در لندن برگزار شد، بر ضرورت وحدت مسلمانان و هوشیاری آنان در برابر گروه‌های افراطی و تکفیری و مقابله با اینگونه اقدامات تاکید شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی شمالی رئیس مرکز اسلامی انگلیس در این نشست، با اشاره به تنوع فرهنگی و اجتماعی جوامع اسلامی، از اسلام به عنوان نقطه مشترک و محور نزدیکی آنان نام برد.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات دنیا این است که برخی از مردم زیبایی‌های دین و معنویت را درک نکرده‌اند، گفت: کسانی که دین ندارند، آرامش را درک نکرده‌اند و واقعا رنج می‌برند.

رئیس مرکز اسلامی انگلیس افزود: در این میان کسانی نیز هستند که اگرچه اهمیت ایمان را درک کرده‌اند اما راه رسیدن به آن را بلد نیستند. برخی دیگر نیز وجود خدا را درک کرده‌اند اما آن را به صورت انحصاری و مالکیتی دیده و فکر می‌کنند که خدا تنها مختص به آنان است.

وی با دعوت از مومنین به تواضع و فرونتی و رد تفکرات تکفیری تصریح کرد: نکته مهم این است که وحدتی که از آن سخن می‌گوییم به معنای متحد شدن علیه کسی نیست.

شمالی با اشاره به رسانه‌های تفرقه افکن که درصدد برهم زدن وحدت میان مسلمانان هستند، گفت: جا دارد ضمن انتقاد از این رسانه‌ها، از رسانه‌هایی که بدنبال تقریب و وحدت میان مذاهب اسلامی هستند تقدیر به عمل آید.

رئیس مرکز اسلامی انگلیس در این زمینه خواستار اختصاص جوایزی برای شبکه‌های تلویزیونی و سایر رسانه‌های جمعی شد که در خدمت وحدت مسلمانان هستند.

مفتی محمد فاروق علوی رئیس مجلس عمل انگلیس در سخنانی در این کنفرانس، خواستار حفظ وحدت و اتحاد مسلمانان و دوری آنان از افراط‌گرایی و نزاع و تفرقه شد.

وی از مسلمین اعم از شیعه و سنی به عنوان یک امت واحد نام برد و گفت: لازم است آنان در برابر دشمنان از جمله رژیم اشغالگر قدس یکپارچه عمل کنند.

سخنرانان این کنفرانس همچنین با اشاره به اهمیت افزایش درک فرق اسلامی از یکدیگر، بر لزوم گفت‌وگو میان علما و اندیشمندان اهل تسنن و تشیع و برگزاری هر چه بیشتر کنفرانس‌های تقریب به منظور نزدیکی آنان به یکدیگر تاکید کردند.

در این کنفرانس هشت نفر از اندیشمندان و علمای اهل سنت و نیز شماری از محققان و صاحب نظران شیعی از پاکستان، بحرین، عراق، لبنان و ایران سخنرانی کردند.

مرکز اسلامی انگلیس در سال‌های گذشته نیز هفت کنفرانس بین المللی را با عناوین: "تقریب بین مذاهب اسلامی ضرورتی برای مسلمین در عصر حاضر"،"تقریب، راهکار دفاع از قرآن کریم و پیامبر خاتم حضرت محمد (ص) "، " تقریب میان مذاهب اسلامی؛ راهی به سوی تکریم انسان وتقویت اتحاد اسلامی" ،" نقش تقریب در تعالی امت اسلامی و ساختن آینده آن" ، "بیداری جهانی اسلامی و طرح تقریب میان مذاهب اسلامی "، "نقش فرهنگی تقریب در رسیدن به همزیستی اجتماعی " و " نقش تقریب در مقابله با فرقه گرایی و حمایت از جامعه " برگزار کرده بود.

هدف از برگزاری این گونه کنفرانس‌ها، شناخت بیشتر مذاهب اسلامی از همدیگر به منظور همدلی و همفکری و ساختن آینده‌ای روشن برای امت اسلامی به پیروی از مصلحان خیر اندیش بوده است.

انتهای پیام

کد N503273