ظریف: به خاطر تحریم‌های ناعادلانه از حقوق مسلم مردم ایران صرف‌نظر نمی‌کنیم

ایسنا نوشت:

ری سو یونگ، وزیر امور خارجه جمهوری دموکراتیک کره که برای شرکت در اجلاس سالانه سازمان حقوقی - مشورتی آسیایی و آفریقایی آلکو در تهران بسر می‌برد، روز یک شنبه با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ضمن استقبال از سفر وزیر خارجه جمهوری دمکراتیک کره به تهران و با اشاره به روابط تاریخی پیونگ یانگ - تهران گفت: ما آمادگی حمایت همه جانبه از این روابط را داریم.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن اشاره به ایده طرف کره‌ای گفت: بخش‌های خصوصی ایرانی می‌توانند با فعال شدن در عرصه همکاریهای اقتصادی فیمابین ، نقش بی بدیلی را در گسترش و تعمیق روابط تجاری و اقتصادی دو کشور به عهده گیرند و ضامن ارتقای روابط باشند.

ظریف با اشاره به تحریمهای وضع شده علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: شدیدترین تحریمهای تاریخ معاصر علیه جمهوری اسلامی ایران وضع شده که با هیچ کشور دیگری قابل مقایسه نیست. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر اعتقادات اسلامی - سیاسی خود هیچ وقت به دنبال سلاح هسته ای نبوده و چنین سلاحی جایی در دکترین نظامی ما نداشته و ما موکدا با تولید و انبار بمب اتمی توسط هر کشوری مخالف بوده و معتقدیم تمامی کشورها باید خلع سلاح هسته ای شوند.

وزیر امور خارجه کشورمان با تشریح خلاصه ای از مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 گفت: اگر در طرف مقابل اراده واقعی برای حل مشکل هسته‌ای ایران باشد، می توان در اسرع وقت به نتیجه رسید.

او گفت: هیچ کس در ایران حاضر نیست بخاطر تحریم‌های ناعادلانه از حقوق مسلم مردم ایران صرف نظر نماید . در عین حال جمهوری اسلامی ایران اجازه نمی دهد کشورهای غربی از ایران مخالف سلاح هسته ای تصویری نادرست ترسیم نمایند.

ری سو یونگ وزیر امور خارجه جمهوری دمکراتیک کره نیز با اشاره به تاکید تمام رهبران قبلی و کنونی کشورش مبنی بر اهمیت روابط با جمهوری اسلامی ایران گفت با توجه به برخی مناطق توسعه اقتصادی ایجاد شده در کره شمالی دولت متبوعش مشتاق حضور بخش خصوصی ایران در کره می باشد و مایل است از طریق گسترش روابط اقتصادی فیمابین، مجموعه همکاریهای دو کشور در دیگر ابعاد نیز توسعه و گسترش بیشتری یابند.

وزیر خارجه کره شمالی با تقدیر از مواضع اصولی و تعیین کننده ایران گفت: تجربه چندساله گذشته به خوبی نشان داد که تنها جمهوری اسلامی ایران بود که با شناخت دقیق از وضعیت منطقه خاورمیانه با اتخاذ مواضع اصولی خود، توسعه بحران در این منطقه جهان خصوصا در کشورهایی چون عراق و سوریه را به خوبی کنترل کرد.

وزیر خارجه کره شمالی تحریمهای وضع شده علیه هر دو کشور را ناعادلانه توصیف کرد و گفت برغم خواست قدرتهای زورگو، این تحریمها به اعتماد به نفس و توسعه درونی کشورها کمک کرده است.

 

17231

 

کد N503137