سفروزیرخارجه اسلواکی به تهران؛

گامی برای تحکیم مناسبات و تعمیق همکاری های مشترک

اسلواکی,وزیر خارجه,اقتصاد

تهران-ایرنا-کشور اسلواکی که 21 سال از استقلالش از جمهوری چکسلواکی می گذرد و از اعضای اتحادیه اروپا است،با اعزام وزیرخارجه این کشور به ایران ،قصد دارد گام های تازه ای برای گسترش روابط و تقویت همکاری های اقتصادی بردارد و در زمره شرکای اروپایی ،جمهوری اسلامی ایران جای گیرد.

'میروسلوو کجکک' وزیر خارجه اسلواکی که امروز (دوشنبه ) وارد تهران شد با مقام های ارشد سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت و گو می کند.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در نهم شهریور ماه سال جاری جاری در پیامی روز ملی اسلواکی را به ' آندری کیسکا' رییس جمهوری اسلواکی تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد در پرتو تلاش های مشترک، شاهد گسترش روز افزون روابط میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلواکی در زمینه های مختلف باشیم.

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری نیز آذرماه سال گذشته در دیدارِ با رابرت فیکو نخست وزیر اسلواکی در تهران، رویکرد دولت تدبیر و امید را توسعه روابط همه جانبه با کشورهای اروپایی عنوان کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران علاقمند است همکاری ها و مناسبات خود را با کشورهای اروپایی، از جمله اسلواکی در تمام زمینه ها ارتقاء دهد.

وی تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از توسعه یافته ترین کشورهای منطقه خواهان بسط همکاری های اقتصادی، تجاری و بانکی خود با کشورهای اروپایی است.

جهانگیری با اشاره به امضای اسناد موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و حمایت از سرمایه گذاری متقابل بین دو کشور، ابراز امیدواری کرد با اجرایی شدن این توافقات، زمینه تقویت همکاری های اقتصادی دو کشور هر چه بیشتر فراهم شود تا طرفین در مسیر توسعه روابط اقتصادی، گام های بلندی بردارند.

فیکو نیز در این دیدار با بیان این که روابط دو کشور در سطح خوبی قرار دارد، توافق هسته ای ژنو بین ایران و گروه ۱+۵ را تبریک گفت و افزود: 'این توافق، فضای خوبی برای توسعه همکاری های اقتصادی میان ایران و اروپا و ایران و اسلوواکی ایجاد کرده است.'

نخست وزیر اسلواکی همچنین از نقش کشورمان در برقراری صلح و ثبات منطقه ای، بویژه در مبارزه با تروریسم ابراز خرسندی کرد و ضمن قدردانی از تصمیم جمهوری اسلامی ایران برای افتتاح نمایندگی در این کشور، آمادگی کشور متبوعش را برای توسعه همکاری ها در عرصه های انرژی، تجاری، اقتصادی، بانکی و پارلمانی اعلام کرد.

جمهوری اسلواکی در سال 1993 از چکسلواکی جدا شد و ایران جزو نخستین کشورهایی بود که این کشور را به رسمیت شناخت.

وزیرخارجه اسلواکی پیش از این در زمستان 1392 در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ با محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران ملاقات کرد.

ظریف در این دیدار با استقبال از روند رو به توسعه روابط دو جانبه ابراز امیدواری کرد با سفر آتی وزیر خارجه اسلواکی به تهران ، همکاری های دو کشور گسترش یابد.

از زمان روی کارآمدن دولت یازدهم که کمی بیش از یک سال از آغاز فعالیت آن می گذرد، شاهد رفت و آمد فشرده مقام های ارشد دولت های اروپایی به ایران و مذاکره با دولتمردان ایرانی هستیم. وزیر خارجه اسلواکی دوازدهمین وزیر خارجه قاره سبز است که درصدد بهره جستن از سیاست تعامل دولت یازدهم با دنیا است و در سفر به ایران راه های گسترش همکاری ها در تمامی زمینه ها به ویژه حوزه های سیاسی و اقتصادی را جستجو می کند.

ِجمهوری اسلواکی در سال ۲۰۰۴ به اتحادیه اروپا و در ۱ ژانویه ۲۰۰۹ به منطقه یورو پیوست. این کشور همزمان عضو اتحادیه اروپا، حوزه یورو، منطقه شنگن، و سازمان ناتو است.

اسلواکی پس از کسب استقلال ، تجارب موفقی در حوزه اقتصاد به ویژه خصوصی سازی کسب کرد و از انجایی که یکی از برنامه های اصلی اقتصاد ایران و به ویژه دولت یازدهم حرکت به سمت واگذاری بیشتر امور به بخش خصوصی است، از اراده مقام های دو کشور در گسترش روابط می توان در بهره گیری از دستاوردهای خصوصی سازی اسلواکی استفاده کرد.

براساس گزارش های خبری ، اسلواکی هنگام ورود به اتحادیه اروپا در سال 2004 میلادی با مشکلات اقتصادی زیادی رو به رو بود اما توانست در مدت 4 سال با اجرای اصلاحات اقتصادی به نتایج مطلوبی دست یابد که از آن جمله می توان به پایین آوردن نرخ تورم در سطح 3.6 درصد و کاهش نرخ بیکاری از 20 درصد به 4 درصد اشاره کرد. بانک های این کشور صد درصد خصوصی هستند . در حال حاضر در کشور اسلواکی مالیات سهام، ارث و انتقال املاک صفر است و در یک فضای شفاف اقتصادی مالیات بر درآمد اشخاص 19درصد معین شده است.

هیاتی از اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران هفتم تیرماه امسال به سرپرستی '

یحیی آل اسحاق ' رییس اتاق تهران به اسلواکی رفت تا درباره یافتن راه های گسترش همکاری های اقتصادی رایزنی کند.

وی در این سفر و دیدار با پاولیس معاون وزیر اقتصاد اسلواکی ویژگی های اقتصادی ایران را از جمله در اختیار داشتن منابع طبیعی بسیار مانند نفت، گاز و معادن برشمرد و به 700 میلیارد دلار ظرفیت سرمایه گذاری ایران در حوزه های مختلف از جمله نفت و گاز اشاره کرد.

آل اسحاق همچنین دیگر فرصت های سرمایه گذاری در ایران را بخش های خودرو ، معدن و حمل و نقل عنوان کرد و افزود:' جمهوری اسلواکی در شرایط جدید با گسترش سطح همکاری های تجاری خود با ایران، ورود به بازارهای آسیایی و حتی آفریقایی می تواند بازارهای بزرگتری را پیش رو داشته باشد. ایران نیز برای همکاری های دو جانبه و چند جانبه آمادگی کامل را دارد.

پاولیس معاون وزیر اقتصاد و بازرگانی جمهوری اسلواکی نیز در این نشست تاکید کرد با توجه به مطالعات ما در مناسبات دو کشور از گذشته تا به امروز، نیاز به یافتن راه جدیدی برای همکاری های متقابل احساس می شود. اسلواکی آماده همکاری با ایران در پروژه های اقتصادی است و در بخش هایی نظیر انرژی، زیر ساخت های ریلی و کشاورزی، توانایی های خوبی برای ارائه دارد و همکاری این دو کشور به معنای گشایش دروازه ورود به تمام دنیاست.

وی از برنامه ریزی برای اعزام هیات تجاری از اسلواکی به ایران خبر داد و گفت: ' اطمینان می دهیم بهترین تجار جمهوری اسلواکی را با هدف مذاکره مستقیم با تجار ایرانی عازم ایران خواهد شد.

براساس آمار منتشره در پایگاه اینترنتی سازمان توسعه تجارت ایران ، میزان مبادلات تجاری ایران و اسلواکی اکنون در پایین ترین سطح خود قرار دارد ، به طوری که ارزش واردات ایران از این کشور و صادرات ایران به مقصد اسلواکی در شش ماهه نخست سال 1392 هر کدام 2 میلیون دلار بوده است.

ارزش صادرات غیرنفتی ایران به اسلواکی در طول سال های 1387 تا 1389 روند افزایشی داشته و از 4.7 میلیون دلار به 7.2 میلیون دلار رسیده است. اما در سال 1390 این میزان به یک سوم کاهش یافت و به 2 میلیون دلار رسید و در سال 1391 مجددا افزایش یافت و به 5 میلیون دلار بالغ شد. این رقم در شش ماهه نخست سال 1392 در سطح 2 میلیون دلار باقی ماند. اقلام عمده صادراتی ایران به جمهوری اسلواکی از جمله پسته ، انگور خشک کرده ، فرش و انواع کفپوش است.

ارزش واردات ایران از اسلواکی نیز سرنوشتی مشابه صادرات غیرنفتی داشت. میزان واردات از 9.9 میلیون دلار در سال 1387 به 11.2 میلیون دلار در سال 1389 افزایش یافت و در سال 1390 دوباره به سطح 9.9 میلیون دلار بازگشت و در سال 1391 به 7.7 میلیون دلار و در شش ماهه نخست سال 1392 ، رقم 2 میلیون دلار را ثبت کرد.

از جمله اقلام مهم وارداتی ایران از جمهوری اسلواکی می توان به اکسیدهای منیزیم، بلبرینگ، فیلم رادیولژی ، روغن های اسانسی، آبگرمکن های زودجوش یا مخزنی اشاره کرد.

با اراده دو کشور برای گسترش مناسبات اقتصادی و ظرفیت های بالقوه اقتصاد ایران و اسلواکی و سفرهای متعدد سیاسی و تجاری طرفین به نظر می رسد افق همکاری های تجاری و سرمایه گذاری دو کشور روشن است. ظرفیت و پتانسیل بخش های تجاری ، بازرگانی و سرمایه گذاری در ایران می تواند فرصت های بیشماری را پیش روی بازرگانان و سرمایه گذاران اسلواکی برای افزایش سطح مبادلات با جمهوری اسلامی قرار خواهد داد و همانطور که فعالان بخش خصوصی ایران تاکید دارند، باید از هم اکنون به فکر یافتن سهمی از بازار گسترده ایران بود.

اروپام**1561** 5981
کد N503103