پلیس مالزی و اندونزی از سرنوشت ام.اچ 370 باخبرند/ مالزی قربانی قدرت هاست؟

مالزی,اندونزی,هواپیما

کوالالامپور – ایرنا – یک رسانه اندونزیایی مدعی شد که پلیس مالزی و اندونزی از سرنوشت پرواز ام.اچ 370 خطوط هوایی مالزی که بیش از شش ماه پیش در مسیر کوالالامپور به پکن ناپدید شد، آگاه هستند.

به گزارش ایرنا، بازرس کل پلیس مالزی روز دوشنبه در واکنش به این خبر تارنمای 'تمپکو.کام' اندونزی، گفت که پلیس هیچ اطلاع جدیدی از مکان ناپدید شدن پرواز ام.اچ 370 ندارد.

این رسانه اندونزیایی همچنین مدعی است که پلیس این دو کشور از علت ناپدید شدن این پرواز نیز باخبر هستند.

'خالد ابوبکر' بازرس کل پلیس مالزی در واکنش به گزارش این رسانه اندونزیایی، گفت که وی از این گزارش شوکه شده است، زیرا پلیس مالزی نتایج خاصی در مورد سرنوشت این پرواز انتشار نداده است.

وی همچنین از رسانه انتشار دهنده و زمان انتشار این گزارش اظهار بی اطلاعی کرد و گفت که از همتای اندونزیای خود سئوال خواهد کرد که آیا وی به رسانه ها حرفی زده است.

این رسانه اندونزیایی روز گذشته نسبت به انتشار چنین گزارشی اقدام کرده بود.

'احمد زاهد حمیدی' وزیر کشور مالزی نیز نسبت به وجود چنین گزارشی اظهار بی اطلاعی و از اظهارنظر در مورد آن خودداری کرد.

پرواز ام.اچ 370 مالزی که 17 اسفندماه سال گذشته با 239 سرنشین در مسیر کوالالامپور به پکن ناپدید شد، سرآغاز دوره ای پرحادثه برای مالزی شد.

پس از ناپدید شدن این هواپیمای بویینگ 777، مالزی حوادث تلخ دیگری را نیز تجربه کرد که ناگوارترین آن سرنگونی پرواز ام.اچ 17 بود که در مرز اوکراین مورد اصابت موشک قرار گرفت.

هر چند که دلیل سرنگونی این هواپیما هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است، اما مالزی معتقد است که یک موشک زمین به هوا عامل سرنگونی این هواپیما بوده است.

کمیته ایمنی هوایی هلند در آخرین نتایج خود به صورت بسیار مبهمی اعلام کرد که وارد شدن فشار یک نیروی خارجی به سطح داخلی هواپیما عامل سرنگونی آن بوده است.

وزیر دفاع مالزی و دادستان هلند پس از انتشار این گزارش برای بار دیگر تاکید کردند که یک موشک زمین به هوا عامل سرنگونی پرواز ام.اچ 17 بوده است.

پرواز ام.اچ 17 با 298 سرنشین در روز 17 جولای (26 تیرماه) در مسیر آمستردام به کوالالامپور در مرز اوکراین سرنگون شد.

سرنگونی این پرواز حواس ها را در همان ساعات اولیه این حادثه، معطوف به پرواز ام.اچ 370 کرد، پروازی که به نظر می رسد حوادث هوایی مالزی به گونه ای به آن وابسته است.

برخی از تحلیلگران و دست اندرکاران صنعت هوایی مالزی بر این باورند که با فناوری های نوین امکان ناپدیدشدن یک هواپیما وجود ندارد، به جز آنکه یک بازی سیاسی در میان باشد.

برخی از این تحلیلگران پا را فراتر گذاشته و معتقدند که پرواز ام.اچ 370 و ام.اچ 17 هر دو قربانی سیاست قدرت هایی همچون آمریکا و روسیه شده اند.

این تحلیلگران مدعی هستند که سرنگونی پرواز ام.اچ 17 به طور مستقیم به ناپدیدشدن پرواز ام.اچ 370 وابسته است و ممکن است این اقدام سناریویی باشد که در بازی دو قدرت (آمریکا و روسیه) مالزی را به عنوان قربانی انتخاب کرده اند.

یک رسانه غربی پیش از این منطقی ترین احتمال در ناپدید شدن پرواز ام.اچ 370 را شلیک موشک آمریکایی به عمد یا اشتباه به سوی این بوئینگ دانسته بود و تاکید داشت واشنگتن بخوبی این راز را پنهان نگه داشته است.

مردم و کارشناسان در شبکه های اجتماعی نیز در گمانه زنی های خود پس از ناپدیدشدن ام.اچ 370 احتمال سرنگونی این پرواز با 239 سرنشین توسط تسلیحات لیزری آمریکا را مطرح کردند.

رسانه های آمریکا سال گذشته اعلام کردند ارتش این کشور به اسلحه جدیدی دست یافته که به وسیله اشعه لیزر کار می کند و قرار است این سلاح از سال 2014 به طور رسمی در نیروی دریایی آمریکا مورد استفاده قرار گیرد.

حال برخی افراد بحث سرنگونی پرواز ام.اچ 17 خطوط هوایی مالزی در اوکراین و در مکانی که استقلال طلبان این کشور در نبرد با دولت هستند و از سوی مقامات مسکو حمایت می شوند را نیز شک برانگیز دانسته و احتمال می دهند سرنگونی و ناپدید شدن این دو پرواز می تواند بدون ارتباط با یکدیگر نیز نباشد.

آساق**241**1611
کد N502889