اوکراین: کشورهای عضو ناتو ارسال سلاح را آغاز کرده‌اند

وزیر دفاع اوکراین اعلام کرد، کشورهای عضو ناتو در حال ارسال تسلیحاتی برای تجهیز این کشور برای مبارزه با جدایی‌طلبان روس‌گرا و توقف اقدامات ولادیمیر پوتین هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ به نقل از خبرگزاری رویترز، والری هلتی، وزیر دفاع اوکراین در یک کنفرانس خبری گفت که در جریان دیدارهای دوجانبه با وزرای دفاع ناتو در ولز درباره ارسال تسلیحات با آنها گفت‌وگو کرده است.

مقام‌های ناتو گفته‌اند که "کمک‌های کشنده" به اوکراین که عضو ناتو نیست،‌ ارسال نمی‌کنند اما ممکن است کشورهایی شخصا اقدام به ارسال سلاح کنند.

اوایل ماه جاری یک مقام ارشد اوکراین گفت که کی‌یف برای دریافت سلاح و مشاوران نظامی از چندین کشور عضو این ائتلاف تحت رهبری آمریکا آماده است. با این حال چهار کشور از مجموع پنج کشوری که نام آنها ذکر شد از جمله آمریکا، این اظهارات را رد کردند.

وزیر دفاع اوکراین گفت: ما در مذاکرات محرمانه بدون حضور رسانه‌ها درباره سلاح‌هایی که نیاز داریم، به توافق رسیدیم. اوکراین به این سلاح‌ها برای توقف اقدامات ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نیاز دارد. من اجازه ندارم تا نام کشوری را اعلام کنم چرا که درباره آن قبلا توافق کرده‌ایم اما مساله مهم این است که این سلاح‌ها هم‌اکنون در راه اوکراین است.

این مقام ارشد اوکراین تاکید کرد که حدود 3500 نیروی روسی هم اکنون در خاک اوکراین هستند و 25 هزار نیروی دیگر در سمت مرز روسیه جمع شده‌اند.

انتهای پیام

کد N502874