استفن زونس در گفتگو با مهر:

واشنگتن به اهمیت نیروهای منطقه ای پی برده است/ امکان همکاری ایران و آمریکا برای برقراری ثبات منطقه

ایران در جهان

یک کارشناس برجسته خاورمیانه با اشاره به رویکرد دولت "باراک اوباما" در مبارزه با تروریسم در منطقه از وجود راه هایی برای همکاری بین ایران و آمریکا جهت مقابله با داعش خبر داد.

"استفن زونس" استاد و مدیر گروه مطالعات خاورمیانه دانشگاه سان فرانسیسکو در گفتگو با خبرگزاری مهر با اشاره به تغییر رویکرد آمریکا در مقابله با تروریست های داعش گفت: با وجود تمایل دولت اوباما برای کاهش میزان درگیری نظامی در خاورمیانه، تهدید داعش به اندازه ای بود که آمریکا را وادار به چنین کاری کند. مشکل اصلی در ایجاد نوعی تعادل از سوی آمریکا است، یعنی در حالی که از قدرت نظامی کافی برای مقابله با این تهدید استفاده می کند بتواند از به وجود آمدن شائبه تکرار مداخله نظامی جلوگیری کند. امری که ممکن است به تمایلات ضدامپریالیستی توسط تروریست ها به بهانه دفاع از اسلام در برابر غرب افزایش دهد.

وی افزود: دولت اوباما به این واقعیت پی برده که نیروهای محلی و منطقه ای و مقابله زمینی مهمترین بخش است و به همین دلیل پیشنهاد حمایت از آنها را داده است. با این حال ارتش سوریه، پیشمرگه های کرد، قبایل سنی و دولت عراق می توانند از این کمک در راه تقویت خود و پیگیری سیاست هایشان استفاده کنند. چنین اقدامی نیز به همان میزان، به بی ثباتی منطقه منجر می شود.  

نویسنده کتاب "جنگ، ملیت و احتمال منازعه" در خصوص امکان همکاری بین ایران و آمریکا در مبارزه با تروریسم در منطقه اظهار داشت: دستاورد مهمی که این بحران دارد این است که واشنگتن به یک واقعیت پی برده است؛ اینکه با وجود اختلافات با دولت ایران در موارد متعدد، همچنان راه هایی برای ایران و ایالات متحده برای همکاری در مبارزه با تروریسم و بهبود وضعیت امنیتی منطقه وجود دارد.

زونس در پایان با تاکید بر اینکه حمله و اقدام نظامی تنها راه مقابله با تروریست ها نیست گفت: در نهایت حل این بحران نه از طریق نظامی، که از راه سیاسی امکان پذیر است. ایالات آمریکا از 25 سال پیش به بمباران خاک عراق پرداخته است، اما این اقدام تنها اوضاع را وخیم تر کرده است.

استفن زونس استاد و مدیر گروه مطالعات خاورمیانه در دانشگاه سان فرانسیسکو در ایالت کالیفرنیای آمریکا است. تخصص او سیاست و حکومت خاورمیانه و سیاست خارجی آمریکا است. عمده شهرت "زونس" به سبب انتقادهایش از سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه است. کتاب "جنگ، ملیت و احتمال منازعه" از جمله آثار او به شمار می‌رود.

..........

مصاحبه از فریدون ناعمی