حماس: به فعال‌سازی دولت وحدت ملی پایبندیم

یکی از رهبران جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) با تأکید بر این که دوران دودستگی و اختلافات داخلی فلسطینیان به سر آمده است، اعلام کرد، از سوی حماس هیچ مانعی بر سر راه تحقق بندهای آشتی ملی و فعال‌سازی دولت وحدت ملی وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، صلاح بردویل، از رهبران جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) تصریح کرد که حماس در انتظار سفر هیأت جنبش فتح به نوار غزه به منظور تحقق بندهای آشتی ملی است اما این سفر هنوز انجام نشده و احتمالا مکان دیگری برای نشست هیأت‌های دو جنبش تعیین شود.

بردویل افزود: ما منتظر هیأت جنبش فتح به منظور ادامه گفت‌وگوها بر سر اجرای بندهای توافقنامه آشتی ملی هستیم که فعال‌سازی دولت وحدت ملی، بازسازی سازمان آزادی‌بخش، فعال‌سازی مجلس و آشتی اجتماعی و توافق بر سر زمان برگزاری انتخابات ریاست تشکیلات خودگردان و مجلس فلسطین بودیم اما به ناگاه هیأت فتح خواستار تغییر مکان نشست به خارج از غزه شد.

وی خاطرنشان کرد که جنبش فتح قاهره را برای برگزاری نشست دو جنبش پیشنهاد داده اما ظاهرا تا به این لحظه قاهره پاسخی به این درخواست نداده و اکنون بحث بیروت مطرح است که البته این کار ممکن نخواهد بود زیرا عدم موافقت قاهره با برگزاری این نشست در کشوری دیگر بدین معنی است که قاهره عملا به هیأت حماس اجازه سفر به بیروت را نخواهد داد.

بردویل با اشاره به این که این مسائل هرگز نمی‌تواند مانعی بر سر راه تحقق نهایی آشتی ملی باشد، اظهار کرد: از نظر ما دوران دودستگی و اختلاف دیگر به سر آمده و ملت فلسطین هرگز اجازه بازگشت آن دوران سیاه را نمی‌دهد و وحدت در میان تمامی فلسطینیان محقق خواهد شد. بنابر این تمامی موانع و مشکلاتی که اکنون شاهدیم اعم از همجه گسترده رسانه ای علیه حماس و مقاومت پس از پایان جنگ تلاشی نافرجام برای تخریب وجهه حماس و کاستن از ارزش پیروزی آن است.

وی پیرامون نگرانی جنبش فتح از وجود دولت سایه در غزه افزود: این واقعا سخنی تاسف‌بار و دردناک است. دولت وحدت ملی که در طول جنگ غزه سکوت کرده بود و حتی برای یک بار از نوار غزه بازدید نکرد و از پرداخت حقوق کارکنان غزه خودداری می‌کند، از وجود دولت سایه در غزه سخن به میان می آورد که در طول جنگ نیازهای اساسی مردم را تامین کرده و بیش از 50 روز در برابر رژیم صهیونیستی ایستاد.

این عضو جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) گفت: این چنین دولت و کسانی شایسته تقدیر و احترام هستند؛ نه این که منبع ترس و نگرانی باشند. در غزه چیزی به اسم دولت سایه وجود ندارد و تمامی این اظهارات و سخن‌ها تلاشی نافرجام برای مانع‌تراشی بر سر راه تحقق آشتی ملی و ممانعت از تحقق نهایی آن است.

انتهای پیام

کد N502780