در دیدار وزیر امور خارجه کره شمالی؛

ظریف: مشکل هسته ای ایران با اراده واقعی طرف مقابل در اسرع وقت حل خواهد شد

وزیر امورخارجه,هسته ای,نشست 92

تهران-ایرنا-وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی با تبیین خلاصه ای از مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 گفت: اگر در طرف مقابل اراده واقعی برای حل مشکل هسته ای ایران باشد، می توان در اسرع وقت به نتیجه رسید.

به گزارش ایرنا از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امورخارجه، محمد جواد ظریف این مطلب را روزیکشنبه در دیدار ری سو یونگ وزیر امور خارجه جمهوری دمکراتیک کره که برای شرکت در پنجاه و سومین اجلاس سالانه سازمان حقوقی – مشورتی آسیایی و آفریقایی آلکو در تهران بسر می برد، بیان کرد.

وی تاکید کرد: هیچ کس در ایران حاضر نیست بخاطر تحریم های ناعادلانه از حقوق مسلم مردم ایران صرف نظر کند؛ در عین حال جمهوری اسلامی ایران اجازه نمی دهد کشورهای غربی از ایران مخالف سلاح هسته ای تصویری نادرست ترسیم کنند.

وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه با اشاره به روابط تاریخی پیونگ یانگ – تهران افزود: ما آمادگی حمایت همه جانبه از این روابط را داریم.

ظریف ضمن اشاره به ایده طرف کره ای اظهارداشت: بخش های خصوصی ایران می توانند با فعال شدن در عرصه همکاریهای اقتصادی فیمابین ، نقش بی بدیلی را در گسترش و تعمیق روابط تجاری و اقتصادی دو کشور بعهده گیرند و ضامن ارتقای روابط باشند.

وی با اشاره به تحریم های وضع شده علیه جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: شدیدترین تحریم های تاریخ معاصر علیه جمهوری اسلامی ایران وضع شده که با هیچ کشور دیگری قابل مقایسه نیست.

وی ادامه داد: این درحالی است که جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر اعتقادات اسلامی – سیاسی خود هیچوقت به دنبال سلاح هسته ای نبوده و چنین سلاحی جایی در دکترین نظامی ما نداشته و ما موکدا با تولید و انبار بمب اتمی توسط هر کشوری مخالف بوده و معتقدیم تمامی کشورها باید خلع سلاح هسته ای شوند.

ری سو یونگ وزیر امور خارجه جمهوری دمکراتیک کره نیز با اشاره به تاکید تمام رهبران قبلی و کنونی کشورش مبنی بر اهمیت روابط با جمهوری اسلامی ایران گفت با توجه به برخی مناطق توسعه اقتصادی ایجاد شده در کره شمالی دولت متبوعش مشتاق حضور بخش خصوصی ایران در کره می باشد و مایل است از طریق گسترش روابط اقتصادی فیمابین، مجموعه همکاریهای دو کشور در دیگر ابعاد نیز توسعه و گسترش بیشتری یابند.

وزیر خارجه کره شمالی با تقدیر از مواضع اصولی و تعیین کننده ایران گفت: تجربه چندساله گذشته به خوبی نشان داد که تنها جمهوری اسلامی ایران بود که با شناخت دقیق از وضعیت منطقه خاورمیانه با اتخاذ مواضع اصولی خود،توسعه بحران در این منطقه جهان خصوصا درکشورهایی چون عراق و سوریه را به خوبی کنترل کرد.

وی تحریم های وضع شده علیه هر دو کشور را ناعادلانه توصیف کرد و گفت: به رغم خواست قدرتهای زورگو، این تحریمها به اعتماد به نفس و توسعه درونی کشورها کمک کرده است.

سیام*9254**1856
کد N502585