مزدوران سابق ارتش لهستان در اوکراین/ دریافت روزانه 500 دلار برای جنگ با جدایی طلبان

آمریکا اروپا

یک سیاستمدار لهستانی از حضور مزدوران سابق ارتش این کشور در جنگ داخلی اوکراین به ازای دریافت روزانه 500 دلار خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشا تودی، "ماتئوس پیسکورسکی" سیاستمدار لهستانی گفت در حال حاضر مزدوران سابق ارتش این کشور به همراه نیروهای ارتش اوکراین در حال نبرد با جدایی طلبان در شرق این کشور هستند. بر این اساس بسیاری از اعضای یگان نیروهای ویژه موسوم به GROM به عنوان مزدور در ارتش اوکراین حضور داشته و روزانه 500 دلار می گیرند.

وی تاکید کرد بخش اعظم مزدورانی که در خط مقدم نبرد ارتش اوکراین با جدایی طلبان حضور دارند از لهستان و یا دیگر کشورها آمده اند. این در حالی است که این افراد مایل به تداوم درگیری ها بوده و می کوشند با دامن زدن به تنش، آتش بس کنونی را نقض کنند.  

پیش از این نیز "ایگور پلوتنیسکی" سرکرده جدایی طلبان در شهر لوهانسک در یک مصاحبه از حضور مزدورانی از اروپا در جمع نیروهای ارتش اوکراین خبر داده بود. با این حال مقامات اروپایی از پذیرش این موضوع خودداری کرده اند. به گفته پلوتنیسکی به دلیل تیراندازی های این مزدوران، این خطر وجود دارد که آتش بس اعمال شده در مناطق شرقی مدت زیادی دوام نیاورد.

توافق آتش بس با جدایی طلبان پس از موافقت "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه و "پترو پورشنکو" رئیس جمهور اوکراین برای پایان دادن به درگیری های در شرق اوکراین به دست آمد. هر چند دو طرف با برقراری آتش بس موافقت کرده اند، اما اتحادیه اروپا تحریم های جدیدی علیه روسیه به اجرا گذاشته است.