معترضان هنگ‌کنگی با لباس سیاه به خیابانها آمدند

جمهوري چين

بیش از 1000 معترض دموکراسی‌خواه طی امروز (یکشنبه) دراقدامی نمادین با پوشیدن لباسهای مشکی اقدام به برگزاری راهپیمایی سکوت در خیابان های هنگ‌کنگ کرده و با در دست گرفتن بنرهایی اعلام کردند ازبابت تصمیم پکن در اجازه ندادن به برگزاری انتخابات کاملاً‌ دموکراتیک در این منطقه خشمگین هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، معترضان هنگ کنگی که پارچه های مشکی بلندی را در خیابان های این منطقه حمل می کردند با در دست گرفتن علامت‌هایی خواهان نافرمانی مدنی بیشتر شده و دانشجویان را تشویق به تحریم کلاس‌های درس کردند.

همچنین ده ها معترض حامی دولت هنگ کنگ نیز با تشکیل تجمع دیگری با آنها مقابله کرده و با معترضان دموکراسی‌خواه مخالف دولت درگیری لفظی پیدا کردند. این اعتراضات عمدتا صلح آمیز بوده و نیروهای پلیس کنار ایستاده و نظاره گر معترضان بودند.

هنگ کنگ که پیش تر مستعمره انگلیس بوده در سال 1997 تحت قانون " یک کشور ، دو نظام" تحت حاکمیت چین قرار گرفت. پس از آن هنگ کنگ اختیارات وسیعی از جمله اجازه برگزاری انتخابات را پیدا کرد. اخیراً‌ پکن اعلام کرد اجازه نمی دهد در هنگ کنگ انتخابات کاملا دموکراتیک برگزار شود.

لئونگ چون-یینگ رئیس قوه مجریه هنگ کنگ اوایل امروز با نوشتن نامه سرگشاده ای خطاب به ساکنان منطقه اداری ویژه چین از آنها خواست عملگرا بوده و درک کامل و دقیقی از بافت سیاسی اساسی که هنگ کنگ در آن قرار دارد بدست آورد.

وی گفت: اصلاحات اساسی با هر سرعتی باید به پیش برود.

انتهای پیام

کد N502547