انتخابات پارلمانی در شبه جزیره کریمه برگزار شد

انتخابات,کریمه

تهران -ایرنا- انتخابات مجلس نمایندگان شبه جزیره کریمه روز یکشنبه در این منطقه مورد اختلاف میان روسیه و اروپا برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پیش بینی می شود هواداران 'ولادیمیر پوتین' رییس جمهوری روسیه، اکثریت مطلق آرا را در پارلمان کریمه به دست آورند.

شبه جزیره کریمه با بیش از دو میلیون نفر جمعیت در ماه مارس امسال (فروردین 93) با یک همه پرسی از اوکراین جدا شد و به روسیه پیوست.

اوکراین کریمه را بخشی از خاک خود می داند و انتخابات امروز را نیز به رسمیت نمی شناسد.

پارلمان کریمه یکصد کرسی نمایندگی دارد و پیش بینی می شود حزب 'روسیه متحد' که هوادار ولادیمیر پوتین است، بیشتر کرسی ها را از آن خود کند.

همچنین پیش بینی می شود که حزب های 'روسیه دادگر' و 'لیبرال دمکرات' که آنها هم هوادار پوتین هستند در جایگاه های بعدی قرار گیرند و حزب کمونیست هم کرسی هایی را به دست آورد.

در جریان اعتراضات در اوکراین ،مخالفان ،دولت ویکتور یانوکوویچ را سرنگون و یک دولت طرفدار اتحادیه اروپا در کی یف را برسر قدرت آوردند. این تحولات سیاسی ، اعتراضاتی را در بین روس تبارها و طرفداران روسیه در بخش های شرقی اوکراین پدید آورد و زمینه بحران کریمه را فراهم کرد.

در بحران سیاسی در اوکراین بر سر شبه جزیره کریمه ،' سرگئی آکسینوف 'در نشست اضطراری پارلمان این منطقه به عنوان نخست وزیر جمهوری خودمختار کریمه انتخاب شد. آکسینوف که به جناح هوادار روسیه تعلق دارد، بلافاصله اعلام کرد که دولت جدید اوکراین را غیرقانونی می داند و تمام نیروهای نظامی و امنیتی شبه جزیره فقط بایستی از دولت کریمه دستور بگیرند. وی همچنین از روسیه «برای حفظ صلح و آرامش» درخواست کمک کرد. در روز ۲۸ فوریه نیروهای نظامی ارتش روسیه ایستگاه ها، فرودگاه ها و ساختمان های مهم را به تصرف خود درآوردند و وزیرخارجه روسیه اعلام کرد که تحرکات نظامی ناوگان دریای سیاه نیروی دریایی روسیه در کریمه کاملاً مطابق با توافقنامه های اصولی روسیه و اوکراین است.

با تشدید بحران سیاسی میان مسکو و کی یف که بر سر کریمه آغاز و تاکنون نیز ادامه دارد، امریکا و اتحادیه اروپا به جانبداری از دولت اوکراین ، روسیه را تحت شدید ترین تحریم های اقتصادی قرار دادند و جنگ تجاری میان دو طرف باعث بروز بازگشت جنگ سرد میان مسکو و غرب شده است.

رسانام**9163**5981
کد N502525