اوکراین جدایی طلبان را به نقض آتش بس متهم کرد

اوکراین,جدایی طلبان,آتش بس

تهران - ایرنا - دولت اوکراین روز یکشنبه جدایی طلبان را با طنین انداز شدن صدای شلیک توپخانه ای در منطقه دونتسک در شرق این کشور ، به نقض آتش بس متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از کی یف، دولت اوکراین اعلام کرد که جدایی طلبان با وجود برقراری آتش بس ،حملات به مواضع دولت در شرق اوکراین را شدت بخشیدند.

'ولادیمیر پولیووی' سخنگوی شورای دفاع و امنیت ملی اوکراین گفت: اقدامات تروریستی، تحقق طرح صلح رییس جمهوری (پترو پوروشنکو) را تهدید می کند.

توافق آتش بس به برقراری آرامش در شرق اوکراین پس از 5 ماه زد و خورد بین نیروهای دولتی و جدایی طلبان هوادار روسیه که منجر به کشته شدن بیش از 2 هزار و 700 نفر شده، کمک کرده است.

جدایی طلبان و نیروهای دولتی در طی مدت زمان برقراری آتش بس، دهها اسیر را مبادله کرده و با تبادل 65 زندانی دیگر از هر طرف در روز جاری (یکشنبه) به طور مشروط موافقت شده است.

اما بحران نهفته اوکراین، لایه های بی اعتمادی بین غرب و مسکو و همچنین بین جمعیت عمدتا روس زبان شرق اوکراین و رهبران کی یف را برملا کرده است.

'آرسنی یاتسنیوک' نخست وزیر اوکراین روز گذشته (شنبه) 'ولادیمیر پوتین' رییس جمهوری روسیه را به نگه داشتن عمدی اوکراین در حالت جنگ متهم کرد تا از این رهگذر 'جنگ سردی' را در حیات خلوت مسکو به راه اندازد.

در همین حال، پوروشنکو این هفته راهی واشنگتن می شود تا با 'باراک اوباما' رییس جمهوری آمریکا جهت تضمین ایجاد یک ائتلاف ویژه با امریکا گفت و گو کند.

اوباما مداخله نظامی مستقیم در اوکراین را رد کرده، اما در عوض روسیه را در معرض تحریم های اقتصادی شدیدی قرار داده است.

رسانام**9109**5981
کد N502493