سفر رییس جمهور هند به ویتنام - امضا قرارداد انرژی اولویت اول

خارجی,هند,ویتنام

دهلی نو - ایرنا - ˈ پراناب موکرجیˈ رییس جمهور هند روز یکشنبه راهی ویتنام شد تا با این کشور کوچک اما مهم در آسیای شرق توافقنامه هایی در زمینه انرژی و دفاعی امضا کند.

به گزارش ایرنا، موکرجی در سفر چهار روزه رسمی با مقام های ارشد ویتنامی از جمله همتای خود دیدار و در مورد مسایل مهم منطقه و جهان گفت وگو خواهد کرد.

دولت جدید هند رویکرد جدی برای ارتباط با کشورهای شرق آسیا به منظور دستیابی به منابع منطقه از جمله انرژی اتخاذ کرده است.

رییس جمهور هند پیش از شروع سفر به ویتنام گفت که بخش های انرژی ، امنیتی و دفاعی از مهم ترین زمینه های همکاری میان دو کشور هستد.

تلاش برای انعقاد قرارداد اکتشاف نفت در دریای جنوبی چین میان شرکت های 'او ان جی سی ' هند و شرکت 'پترو ویتنام ' از جمله اهداف رییس جمهور هند در سفر به هانوی است.

کارشناسان معتقدند، دعوت از هند به اکتشاف نفت در آب های مورد اختلاف دریای چین جنوبی حرکتی از سوی ویتنام جهت مقابله با نفوذ روزافزون پکن در منطقه است .

هند کشور ویتنام را یک دوست استراتژیک و دارای منابع فراوان برای خود خوانده است .

سفر پراناب موکرجی در حالی به ویتنام انجام می شود که دهلی نو روز چهارشنبه این هفته برای نخستین بار میزبان 'شی جین پینگ ' رییس جمهور خلق چین خواهد بود.

چین و ویتنام دارای اختلافات شدید سرزمینی به خصوص درآب های دریای جنوبی هستند.

خانم ' سوشما سوراج ' وزیر امور خارجه هند نیز اوایل شهریور ماه امسال به ویتنام سفر کرد.

هند به طور رسمی اعلام کرده قصد دارد به دعوت ویتنام در پنج بلوک دریای جنوبی چین به اکتشاف منابع نفتی بپردازد.

چین بخش اعظم آب های دریای جنوب را متعلق به خود می داند اما سید 'اکبر الدین' سخنگوی وزارت امور خارجه هند می گوید که بر اساس گفته های هانوی این پنج بلوک درآبهای ساحلی ویتنام قرار دارد.

هند به عنوان کشوری تشنه انرژی براین باور است که تعدادی ازاین ذخایر نفتی دارای امکان استخراج در سطح وسیع هستند و قصد دارد با وجود نارضایتی پکن و حتی امضا نشدن یک توافقنامه، اکتشاف در این منابع را آغاز کند.

منابع هندی همچنین اعلام کرده اند که دهلی نو قصد دارد در بخش دفاعی خط اعتباری به ارزش صد میلیون دلار در اختیار ویتنام قرار دهد.

آساق * 1 * 1519 * 267 *
کد N502123