روزنامه جمهوریت: ترکیه شرکت در ائتلاف ضد داعش را منوط به مساله سوریه کرد

جان کری,داعش,آنکارا

آنکارا- روزنامه ˈجمهوریتˈ روز یکشنبه نوشت: ترکیه شرکت خود در ائتلاف ضد داعش را منوط به نحوه شکل گیری اقدامات علیه سوریه در این ائتلاف کرده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از آنکارا، در دیدارهای روز جمعه مقامات ترکیه با 'جان کری' در آنکارا بر این نکته که اقدامات علیه داعش نباید تنها در محدوده عراق باقی بماند، تاکید شده است.

به نوشته جمهوریت، مقامات ترکیه به کری اعلام کرده اند که می باید ریشه های داعش در سوریه خشکانده شود و بدون خشکاندن ریشه های داعش در سوریه امکان حل این مساله موجود نخواهد بود و گفته اند که نقش ترکیه در ائتلاف ضد داعش بستگی به سیاست های این ائتلاف در مورد مساله سوریه خواهد داشت.

به نوشته جموریت، کری پس از نشست پاریس پاسخ قطعی به ترکیه در مورد موضع گیری ائتلاف در مورد سوریه را به مقامات آنکارا خواهد داد.

جمهوریت با اشاره به اینکه نبود یک استراتژی مشخص در مورد سوریه در سخنان هفته گذشته اوباما موجب واکنش ترکیه شده بود نوشت: به ادعای منابع دیپلماتیک ترکیه داعش از سوی دولت سوریه حمایت می شود و موضع گیریهای اشتباه در مبارزه با داعش موجب رشد سازمانهای مشابه داعش خواهد شد.

این روزنامه ترک می افزاید: ترکیه به آمریکا اعلام کرده که نیروی نظامی در مبارزه با داعش اعزام نخواهد کرد و در مذاکرات کری با مسوولین ترکیه مساله حمایت های لجستیکی ترکیه از ائتلاف ضدداعش، امنیت مرزهای ترکیه و نحوه ممانعت از الحاق نیروهای جدید از خاک ترکیه به داعش، کمک های انسانی و استفاده از پایگاههای نظامی ترکیه مورد بررسی قرار گرفت و آنکارا قول داده است که هرگونه سهولت در انجام کمک های انسانی را انجام می دهد.

جمهوریت با اشاره به اینکه ترکیه هنوز از درخواست خود برای تشکیل یک منطقه حائل بین ترکیه و سوریه جهت اسکان پناهجویان سوری منصرف نشده است، افزود: هدف از تشکیل این منطقه ممانعت از حملات سوریه به این منطقه می باشد ولی وتوی روسیه مانع از تشکیل این منطقه حائل شده است.

حکومت ترکیه در کنار کشورهای غربی - عربی از حامیان اصلی گروهک تروریستی داعش و دیگر گروه های تروریستی - تکفیری در سوریه و عراق می باشند که تاکنون موجب مرگ صدها هزار نفر در این دو کشور و آوارگی میلیون ها نفر از شهروندان بی گناه سوریه و عراق شده اند.

خاورم**2012/1275
کد N501971