نخست وزیر لبنان: قطرمی تواند به آزادی نظامیان ربوده شده کمک کند

لبنان,تمام سلام,قطر

بیروت - ایرنا - « تمام سلام» نخست وزیرلبنان تاکید کرد که قطر می تواند به حل پرونده نظامیان ربوده شده لبنانی و رهایی آنها از چنگ گروه های تروریستی تکفیری داعش و جبهه النصره کمک کند اما چگونه، خودشان می دانند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری ملی لبنان، تمام سلام امروز یکشنبه در راس هیاتی برای مذاکره با مقامات قطری و پیگیری پرونده نظامیان ربوده شده لبنانی به دوحه رفت.

وی در گفت وگوبا خبرنگاران همراه هیات لبنانی درهواپیما خاطرنشان کرد که پرونده نظامیان ربوده شده لبنانی بطور گسترده وهمه جانبه پیگیری می شود و به کمک وهمراهی همه طرف ها بویژه قطر که دارای تجارب زیادی در میانجیگری با گروه های تروریستی تکفیری است، نیاز دارد.

گروه های تروریستی تکفیری داعش و جبهه النصره یازدهم مرداد ماه گذشته به شهرک عرسال لبنان حمله و بعداز 5 روز اشغال آن به همراه نظامیان ربوده شده، به بلندی های این شهرک که آن را اشغال کرده اند، بازگشتند.

گروه های تروریستی تکفیری تاکنون« علی السید» و « عباس مدلج» دو نظامی ربوده شده را سربریده و به شهادت رسانده و تهدید کرده اند که اگر مطالبات آنها پاسخ داده نشود، همه 28 نظامی ربوده شده را سر می برند.

آزادی زندانیان سلفی تندرو موجود در زندان رومیه لبنان و پول از جمله مطالبات گروه های تروریستی تکفیری است.

نخست وزیر لبنان از گروه های سیاسی لبنانی خواست که برای آرام کردن ملت لبنان همکاری کنند و برای بهبود اوضاع نقش و مسئولیت خود را برعهده بگیرند.

تمام سلام به اهمیت روابط لبنان و قطر اشاره کرد و گفت: قطر به لبنان در مقابله با تروریسم در منطقه عرسال بویژه برای حل پرونده نظامیان ربوده شده کمک می کند.

وی ابراز امیدواری کرد که این تلاش ها به آزادی نظامیان ربوده شده لبنانی منجر شود.

نخست وزیر لبنان خاطرنشان کرد که مذاکره حساس و دقیق با تروریست های تکفیری باید سری پیگیری و از کشیده شدن به رسانه ها جلوگیری شود.

تمام سلام تصریح کرد: افشای مطالبات و محتوای مذاکرات کمکی به آزاد شدن نظامیان ربوده شده لبنانی نمی کند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا قطر می تواند به گروه های تروریستی تکفیری فشار وارد کند تا نظامیان ربوده شده لبنانی را رها کنند و یا فقط نقش میانجی دارد؟، گفت که قطر می تواند به لبنان در این پرونده کمک کند اما چگونه خودشان می دانند.

نخست وزیر لبنان افزود: لبنانی ها نمی توانند با تروریسم تکفیری مبارزه کنند زیرا متفرق و برخی به برخی دیگر مشکوک هستند.

تمام سلام تاکید کرد: مهمترین سلاح لبنانی ها برای حل همه مشکلات امنیتی ، سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی از جمله مقابله با گروهای تروریستی تکفیری ، وحدت ملی و همبستگی و همگرایی است.

وی بعداز ورود به دوحه بلافاصله با امیر قطر دیدار کرد.

خاورم ** 1324
کد N501881