جزئیات برنامه‌های هفته دفاع مقدس/

برگزاری همایش‌ بین المللی حمایت از مصدومان شیمیایی/ رژه نیروهای مسلح 31 شهریور برگزار می‌شود

نیروهای مسلح

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس با بیان اینکه ایستادگی دیروز، عزت امروز، تعالی فردا شعار محوری هفته دفاع مقدس است، گفت: رژه نیروهای مسلح در آغاز هفته دفاع مقدس توسط ارتش جمهوری اسلامی برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار بهمن کارگر رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس امروز صبح یکشنبه در نشستی خبری اظهار داشت: اولین همایش بین المللی حمایت حقوقی از مصدومان شیمیایی با سخنرانی رئیس جمهور در هفته دفاع مقدس برگزار خواهد شد.

وی افزود: نشست های تخصصی، علمی و تحلیلی ابعاد مختلف دفاع مقدس با حضور فرماندهان و صاحبنظران در رسانه ملی، نشست سازمان سینمایی و هنرهای نمایشی دفاع مقدس با حضور هنرمندان و با سخنرانی رئیس مجلس شورای اسلامی و همچنین سخنرانی فرماندهان در پیش از خطبه های نماز جمعه مهمترین سرفصل برنامه های گفتمان محور در بزرگداشت سی و چهارمین سالگرد هفته دفاع مقدس است.

رئیس ستاد بنیاد حفظ آثار و ارزش هاس دفاع مقدس درباره شعار هفته مقدس در سال جاری گفت: شعار هفته دفاع مقدس «ایستادگی دیروز، عزت امروز، تعالی فردا» است و ان شاء الله در 31 شهریورماه مراسم رژه نیروهای مسلح به همت ارتش جمهوری اسلامی برگزار خواهد شد.

سردار کارگر با برشماری اهداف برنامه های در نظر گرفته شده تصریح کرد: نهادینه سازی آثار، ارزش ها و دستاوردهای دوران دفاع مقدس، تبیین درس ها و عبرت ها از جنگ تحمیلی، تبیین قدرت دفاعی کشور برگرفته از دوران دفاع مقدس در بازدارندگی تهدیدات دشمن از مهمترین اهداف برنامه های تدوین شده در هفته دفاع مقدس است.

وی با اشاره به راهبردهای در نظر گرفته شده در اجرایی ساختن برنامه های هفته دفاع مقدس بیان کرد: تبیین فرامین حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در خصوص شعار سال به نام فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی، نقش قومیت ها و اقشار جامعه در تحکیم وحدت و ترویج و ارتقای فرهنگ حماسی دفاع مقدس، واکاوی و برجسته سازی عملیات های بزرگ و تاثیرگذار دفاع مقدس، نقش نظام فرهنگی کشور به فرهنگ غنی دفاع مقدس ونقش آن در تعاملات اجتماعی و سبک زندگی اسلامی، نقش اقتدار و قدرت های نیروهای مسلح در واکنش به یاوه گویی های استکبار جهانی و رژیم نامشروع صهیونیسم، ارج نهادن به مجاهدات رزمندگان و پیشکسوتان و خانواده های ایثارگران از مهمترین راهبردهای اجرایی کردن برنامه های این هفته  است.

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس همچنین با اشاره به سخنان سردار فیروزآبادی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اظهار داشت: ما اکنون هیچ سند غیرقابل انتشاری در حوزه دفاع مقدس نداریم، بر این اساس همواره باید فرهنگ دفاع مقدس توسط مردم پرورش یابد و به نسل جوان منتقل شود.

سردار کارگر با اشاره به سخنان سال گذشته رهبر معظم انقلاب در دیدار با ستاد مرکزی راهیان نور تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب طی سخنانی فرمودند نباید بگذارید دفاع مقدس فراموش و یا تحریف شود، ما نیز همواره و در طول خدمت خود به این دو اصل پافشاری داشته و نسبت به تحقق آنها عمل کرده ایم.

وی با اشاره به ایستادگی ملت ایران در 8 سال دفاع مقدس گفت: هشت سال ایستادگی، مقاومت و پایمردی فرزندان این مرز و بوم در مقابله با تهاجم دشمن، برگ زرینی از تاریخ عزت و کرامت ایران اسلامی را به ثبت رساند و در آن زمان نیز تمام سلایق های سیاسی و جناحی نسبت به حفظ ارزش های اسلامی ایستادگی کردند.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس افزود: دفاع مقدس عامل وحدت و نقطه اتکایی است که همه جناح های سیاسی و فرهنگی باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند.

سردار کارگر با بیان اینکه پیروزی مقاومت برخی کشورهای اسلامی همانند سوریه، عراق، فلسطین برگرفته از الگوی مقاومت ایران اسلامی است، اظهار داشت: در تمام زمینه ها از جمله پیشرفت های هسته ای و تجهیزات دفاعی همواره اثری از دفاع مقدس و روحیه جهادی و تفکر بسیجی در میان مسئولان وجود دارد.

وی با بیان اینکه دفاع مقدس گنج پربهایی بوده که بخشی از آن پاسداشت از پایداری، ایثار و شهادت رزمندگان است، تصریح کرد: الگوی دفاع مقدس هشت ساله ملت ایران اسلامی، کارآیی و کارآمدی خود را در عرصه استکبار ستیزی و مقابله ملت ها با سلطه گران فراتر از جغرافیای ایران اسلامی به اثبات رساند و در همین زمینه نیز تجربیات هشت سال دفاع مقدس می تواند جامعه را با هوشمندی و درایت در بستر تاریخ و آوردگاههای حساس و سرنوشت ساز آینده راهنمایی کند.

رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس خاطرنشان کرد: ترویج و پاسداشت حماسه های جاوید و ماندگار دفاع مقدس میراث گرانقدر شهیدان و حماسه سازان ایران اسلامی است که با قدرت ملی و استفاده از ظرفیت های درونی کشور، ایستادگی در برابر دشمن را بیش از پیش فراهم آورده است.