زیباری : داعش عراقی‌ها را متحد کرد

عراق,سوريه,داعش

معاون نخست وزیر جدید عراق با بیان این که کشورش می تواند داعش را شکست دهد، گفت: گمان می کنم که آنها در حال فرار هستند و حالت تدافعی به خود گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا) هوشیار زیباری، معاون نخست‌وزیر جدید عراق در مصاحبه با شبکه خبری سی ان ان تاکید کرد: با توجه به اینکه حمایت‌های بین‌المللی روبه افزایش است ، گمان می کنم که آنها دست کم در عراق شکست خواهند خورد. ما از این موضوع اطمینان داریم.

زیباری که در دولت نوری مالکی، وزیر امور خارجه بود ، تشکیل دولت جدید عراق را ستود و گفت:‌ همه ما توافق کردیم که این دولت باید از دولت پیشین متفاوت باشد، در رهبری ، ترکیب و نمایندگانش. هدف ما این بود که رهبران قدیمی و اصلی عراق را دور هم جمع کنیم و با دولت جدید به نخست‌وزیر حیدر العبادی ،‌همکاری کنیم.

وی افزود: همه از تشکیل دولت جدید خوشحالند و ما با این کار منتقدان را به چالش کشیدیم و ما هم اکنون ابزار مبارزه مشترک و جامع با داعش را در اختیار داریم و دشمن مشترکی داریم که باید برای نابودی آن با یکدیگر همکاری کنیم و کشور را برای این مبارزه متحد کنیم .

هوشیار زیباری گفت: در واقع داعش برای تکه تکه کردن عراق آمده بود اما به جای آن عراق را متحد کرد؛ با وجود یک دشمن جدید( داعش ) دولت متمرکز شد. نبرد اصلی باید توسط ما عراقی ها صورت بگیرد چرا که این درگیری ماست. اما همانطور که می‌دانید این درگیری ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی پیدا کرده است. به نظر من مساله اصلی این است که باید به عراقی های محلی اعتماد کرد خصوصاً‌ در آن مناطق که تحت کنترل داعش است. آنها باید داعش را از منطقه و شهر خود دور کنند.

معاون نخست‌وزیر جدید عراق عنوان کرد: برخی از دارایی ها و فرماندهی و کنترل و رهبری داعش در سوریه است و ما تعجب نکردیم. آمریکا می خواهد داعش را در آنجا نیز هدف قرار دهد. حملات هوایی بسیار بسیار کارآمد است و موجب ناهماهنگ شدن آنها می شود. ما باید کاری کنیم که فرماندهی و کنترل داعش از بین برود. آنها نمی توانند نیروهای زیادی را جمع کنند . زمانی که آنها احساس کنند که یک هواپیما آنها را در داخل سوریه تحت کنترل دارد، عصبی می شوند.

انتهای پیام

کد N501621