تحلیل واشنگتن پست از نقش ایران در مبارزه با داعش

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی تحلیلی نوشت که آمریکا ضمن تشکیل یک ائتلاف برای مقابله با داعش تلاش می‌کند تا ایران را از این گروه دور نگه دارد. به نظر می‌آید دلیل آن این است که در صورت حضور ایران، عربستان از ائتلاف خارج خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، واشنگتن پس در ادامه نوشت: دو کشور ایران و عربستان مرز مشترک زیادی با عراق دارند که هم‌اکنون با نیروهای داعش روبرو است. علی‌رغم وجود این مسأله تنها عربستان است که برای حضور در ائتلاف مبارزه با داعش مورد استقبال قرار گرفته است.

سوال در مورد حضور ایران به دغدغه دولت اوباما تبدیل شده است و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید که ایران نباید در کنفرانس روز دوشنبه پاریس که به منظور بررسی چگونگی مقابله با داعش برگزار می‌شود شرکت کند. اگرچه دعوت از ایران به فرانسه بستگی دارد.

وزیر امور خارجه آمریکا ایران را به حمایت از گروه‌های تروریستی در منطقه متهم می‌کند.

اما آمریکا تلاش می‌کند تا ایران را به یک دلیل بسیار ساده از این گروه دور نگه‌ دارد؛ اگر کشور قدرتمند شیعی ایران حضور داشته باشد دیگر قدرت منطقه یعنی عربستان سعودی از گروه خارج خواهد شد؛ بنابراین دیگر کشورهای سنی منطقه که برای حمایت از مداخله نظامی آمریکا در خاور میانه اعلام آمادگی کرده‌اند ممکن است دست به چنین کاری بزنند.

این روزنامه آمریکایی همچنین نوشت: دعوت از ایران می‌تواند مخالفت‌های آن دسته ازاعضای کنگره را برانگیزد که همواره تلاش‌های دولت برای رسیدن به راه‌حل دیپلماتیک در خصوص مسأله هسته‌ای ایران را مورد انتقاد قرار داده‌اند. جنگ‌طلبان جمهوری‌خواه و دموکرات‌های حامی اسرائیل دولت اوباما را به سازش در قبال ایران متهم کردند.

ایران بدون شک یک بازیگر اصلی در عراق و سوریه و آن‌چه که در آینده در این کشورها اتفاق می‌افتد، خواهد بود. داعش جنگ داخلی سوریه و اختلافات فرقه‌ای در عراق را تحت‌الشعاع قرار داده و به تهدیدی اصلی در منطقه تبدیل شده است؛ بنابراین ایران در جنگ علیه داعش خود را در کنار دیگر کشورها می‌بیند.

ایران چه در این ائتلاف حضور داشته باشد و چه نداشته باشد وجود یک دلیل مشترک میان ایران و آمریکا بسیاری را در این کشورها نگران خواهد کرد. این مسأله می‌تواند دور جدیدی از همکاری‌ها را میان دو کشور به وجود آورد که از سال 1979 تاکنون مشابه آن وجود نداشته است.

با این حال ایران درمورد این ائتلاف تردید دارد.

دیپلمات‌های ایران و آمریکا قرار است هفته آینده در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با یکدیگر دیدار کنند. دیداری که در آن مسأله هسته‌ای و نه گروه‌های تروریستی در مرکز رایزنی‌هاست.

اکنون هر دو کشور فاصله خود را حفظ می‌کنند و واشنگتن تلاش می‌کند تا در حد امکان ایران را ازاین معادله دور نگه دارد. حدود 12 کشور مسلمان شامل مصر در این ائتلاف حضور دارند. همه آن‌ها داعش را تهدیدی علیه قدرت دولت‌های‌شان می‌بینند.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا که همراه با جان کری به مصر و ترکیه سفر کرده بود، به خبرنگاران گفت: نفوذ ایران در عراق و سوریه برای کشورهای سنی نگران‌کننده است و همه این کشورها بعلاوه آمریکا به دقت ایران را زیر نظر دارند.

این مقام آمریکایی همچنین با اذعان به قدرت ایران در منطقه،‌ گفت: اجازه دهید یادآوری کنم که ما هیچ همکاری با ایران در عراق نداشته‌ایم.

سامح شکری وزیر امور خارجه مصر، در مورد حضور ایران در این ائتلاف گفت که باید راه برای تمام کشورها باز باشد چون مبارزه با تروریسم مسئولیت تمام اعضای جامعه بین‌الملل است.

انتهای پیام

کد N501507