گزارش‌هایی از حمله جدایی‌طلبان به فرودگاه دونتسک

اتحاديه اروپا,روسيه,اوكراين

با وجود برقراری آتش‌بس بین نیروهای دولتی و جدایی‌طلبان شرق اوکراین، گزارش‌هایی از درگیری سنگین در حوالی فرودگاه شهر دونتسک منتشر شده است. ارتش اوکراین اعلام کرده است که نیروهایش حمله شبه‌نظامیان هوادار روسیه به فرودگاه را دفع کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گزارش شده است که تمام مدت صبح روز شنبه صدای تیراندازی در منطقه شنیده می‌شد. به گزارش بی‌بی‌سی از شهر دونتسک صدای تبادل آتش همچنان در میانه‌های روز هم به گوش می‌رسیده، هرچند دقیقا معلوم نبوده که چه اتفاقی درحال رخ دادن است.

براساس گزارش‌ها، ستون‌هایی از دود سیاه در آسمان مناطق اطراف فرودگاه دونتسک دیده می‌شود.

دونتسک بزرگ‌ترین شهر تحت کنترل جدایی‌طلبان شرق اوکراین است، ولی محدوده فرودگاه آن در اختیار نیروهای دولتی است.

براساس توافق هفته گذشته دولت و جدایی‌طلبان اوکراین، از روز جمعه، هفتم سپتامبر، بین دو طرف آتش‌بس برقرار شده است، ولی گفته می‌شود که درگیری‌های روز شنبه می‌تواند این توافق را در موقعیتی متزلزل قرار دهد.

همزمان، آرسنی یاتسنیوک، نخست‌وزیر اوکراین، روسیه را متهم کرده که در پی "نابودی" اوکراین به عنوان یک کشور مستقل است.

او در کنفرانسی در کی‌یف گفت که هدف ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، تنها در اختیار گرفتن شرق اوکراین نیست، بلکه کل کشور اوکراین را هدف گرفته است.

نخست‌وزیر اوکراین گفت که به نظرش، تنها ناتو می‌تواند از کشورش محافظت کند.

اوکراین و کشورهای غربی روسیه را متهم به حمایت از جدایی‌طلبان شرق اوکراین می‌کنند. مقامات رسمی روسیه همواره این اتهام را رد کرده‌اند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گزارش‌ها درباره تلاش روسیه برای تشکیل یک منطقه حائل در شرق اوکراین را "بی‌اساس" توصیف کرد و آمریکا را متهم کرد که سعی دارد از بحران اوکراین برای به هم زدن همکاری‌های اقتصادی روسیه با اتحادیه اروپا بهره بگیرد.

انتهای پیام

کد N501357