دستگیری فعالان اپوزیسیون، مذاکرات اسلام آباد و مخالفان را به بن بست کشاند

پاكستان

پلیس پاکستان با دستگیری چندین تن از حامیان اپوزیسیون در اسلام آباد و سراسر این کشور مذاکرات میان دولت پاکستان و اپوزیسیون را به بن‌بست کشاند.

پلیس پاکستان با دستگیری چندین تن از حامیان اپوزیسیون در اسلام آباد و سراسر این کشور مذاکرات میان دولت پاکستان و اپوزیسیون را به بن‌بست کشاند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پلیس پاکستان در تلاش برای سرکوب تحصن چند هفته‌ای معترضان دولتی در پایتخت و بازگرداندن آرامش به کشور چند تن از معترضان را بازداشت کرد، اقدامی که باعث بن بست مذاکرات میان دولت نواز شریف، نخست وزیر و دو اپوزیسیون دولت شده است.

یکی از مقام‌های حزب اپوزیسیون تحریک انصاف پاکستان گفت: این رفتار و بازداشت حامیان و فعالان باعث شده تا ما مذاکرات با دولت را به حالت تعلیق درآوریم.

طاهرالقدری، رهبر حزب تحریک عوامل پاکستان نیز گفت که پلیس حامیانش را دستگیر کرده و تا زمانی که آن‌ها آزاد نشوند، مذاکراتی صورت نمی‌گیرد.

تظاهرات اعتراضی مخالفان دولت شریف تا 30 اوت صلح آمیز بود تا اینکه معترضان تلاش کردند به محل سکونت نخست وزیری حمله کنند و این اقدامشان با گاز اشک آور پلیس و شلیک گلوله‌های پلاستیکی رو به رو شد. در جریان به خشونت کشیده شدن این تظاهرات سه تن کشته شده و صدها تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

عبدالرزاق شیما، افسر ارشد پلیس پاکستان گفت: در جریان انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در جنوب غرب کشور دست کم سه تن کشته و 24 تن دیگر نیز زخمی شدند. این انفجار زمانی صورت گرفت که یک خودرو در حال حمل نیروهای امنیتی از داخل بازاری در کویته بود.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد، نثار علی خان، وزیر کشور پاکستان نیز با تایید دستگیری‌ها اعلام کرد، این افراد همان‌هایی هستند که اوایل ماه جاری میلادی به ساختمان تلویزیون پاکستان (PTV) حمله کردند. 20 مظنون شناسایی شدند اما ما تنها هفت تن از آن‌ها را دستگیر کردیم.

عمران خان، رهبر تحریک انصاف پاکستان در جریان خطابه‌ای برای حامیانش در سی‌امین روز اعتراض‌ها گفت، دستگیری این افراد که جزو اپوزیسیون بودند، باعث لغو مذاکرات برای پایان دادن به خشونت‌ها و ناآرامی‌ها در کشور شده است.

طاهرالقدری نیز اعلام کرد که 12 تن از حامیانش توسط پلیس پاکستان دستگیر شده‌اند.

تحلیل گران می‌گویند تظاهرات گسترده با همکاری و هماهنگی ارتش قدرتمند پاکستان و با هدف تسلط مجدد بر دولت و امور سیاسی این کشور شکل گرفته است.

انتهای پیام

کد N501261