نخستین راه قضاوت شخصیت افراد چیست؟

دين

یک کارشناس مسائل مذهبی گفت: انسان باید با کسی معاشرت کند تا او را برای تکامل روحی و معنوی و رسیدن به اهداف الهی یاری کند.

یک کارشناس مسائل مذهبی گفت: انسان باید با کسی معاشرت کند تا او را برای تکامل روحی و معنوی و رسیدن به اهداف الهی یاری کند.

حجت‌الاسلام سیدمحمد موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه لرستان، بیان کرد: در جهان امروز و زندگی پردغدغه ماشینی، دوست‌یابی پدیده بسیار مهم و حیاتی است زیرا دوستان باعث تسکین روحی و رسیدن به آرامش می‌شوند، ولی برای این‌که بخواهیم دوست‌های مناسبی را انتخاب کنیم باید از دستورات دین اسلام نهایت بهره را ببریم.

وی با اشاره به این‌که «از پیامبر اکرم (ص) سؤال شد کدام همنشین بهتر است؟ فرمودند: کسی که دیدار او شما را به یاد خدا بیندازد و گفتار او بر دانش ما بیفزاید و کردارش آخرت را به یادتان آورد» افزود: داشتن دوستی با این اوصاف سبب کمال انسان می‌شود و جز خیر و خوبی از او چیزی نخواهد دید.

موسوی با بیان این‌که «اسلام برای دوستی و انتخاب دوست، سفارش‌های زیادی دارد و دوستی با افرادی را تشویق و از دوستی با افرادی نهی کرده است» افزود: انسان باید با کسی معاشرت کند تا او را برای تکامل روحی و معنوی و رسیدن به اهداف الهی یاری کند.

این استاد معارف با اشاره به این‌که «یکی از نخستین راه‌ها برای قضاوت درباره شخصیت افراد، شناخت معاشران و دوستان آنان است» افزود: هم نشینی با دوستان بد ناخودآگاه، انسان را به سوی بدی‌ها می‌کشاند و هم‌نشینی با دوستان خوب، موجب انتقال صفات والای انسانی می‌شود.

این کارشناس مسائل مذهبی با بیان این‌که «دوستی‌های قدیمی از جایگاه ممتازی برخوردار هستند» افزود: در روایات متعددی از ائمه معصوم داریم که هرگاه رفاقت و دوستی از 20 سال بیشتر شود، آن دوست از خویشاوندان انسان محسوب می‌شود.

وی اظهار کرد: امامان معصوم(ع)، قهر کردن را مایه غربت و تنهایی، دور شدن از رحمت خدا و از نشانه‌های بی‌توفیقی دانسته و آن‌را نکوهش کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N501192