پس از جیمز فولی و استیون ساتلوف

داعش فیلم بریده شدن سر گروگان انگلیسی‌ را منتشر کرد

داعش, فیلم قتل هاینز, بریده شدن سر گروگان

داعش فیلم بریدن سر سومین گروگان خود «دیوید هاینز» فعال امور بشر دوستانه را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد. هاینز ۴۴ ساله پارسال نزدیک یک اردوگاه آوارگان سوری در ادلب ربوده شد. به گفته داعش، هاینز در سوریه برای یک سازمان امدادرسانی فرانسوی کار می کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، داعش فیلم بریدن سر سومین گروگان خود که یک انگلیسی بود را منتشر کرد.

در این فیلم هاینز در کنار قاتل زانو زده است و قاتل در حالیکه سر و صورت و تمام بدن خود را با لباس و پارچه مشکی پوشانده و چاقویی را نیز در دست گرفته است، خطاب به دوربین جملاتی را بیان می کند.
«بی‌ بی‌ سی» هم با تائید این خبر اعلام کرد که داعش فیلم قتل هاینز را منتشر کرده و افزود: هاینز در سوریه برای یک سازمان امدادرسانی فرانسوی کار می کرد.

آنگونه که رسانه‌های غربی گزارش داده‌اند، هاینز برای موسسه‌ای به نام «acted» فعالیت می‌کرده و در لیبی و سودان هم به عنوان امدادگر دارای سابقه کار است.

خانواده هاینز از داعش خواسته بود تا با آنها تماس برقرار کند ؛ اما داعش از پاسخ به درخواست خانواده هاینز خودداری کرده بود.

پیش از این دیوید هامون وزیر امور خارجه انگلیس گفته بود که همه تلاش ممکن را برای نجات هاینز انجام می دهد.

تاکنون مقامات رسمی انگلیسی این فیلم را تائید نکرده‌اند و وزرات خارجه این کشور اعلام کرده که درحال بررسی این فیلم است.

همچنین دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس، در پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر با محکوم کردن این اقدام داعش آن را اقدامی شرورانه توصیف کرد.

نخست وزیر انگلیس وعده داد که عاملان قتل هاینز را مجازات خواهد کرد و امروز یکشنبه کابینه این کشور تشکیل جلسه خواهد داد.

آنگونه که «سی‌ان‌ان» گزارش داد، فردی که در این فیلم هاینز را سر می‌برد همان کسی است که جیمز فولی و استیون ساتلاف را کشته است.

قاتل هاینز این فلیم را پیامی به متحدان آمریکا عنوان کرد و همانند دو فلیم قبلی شروع به انتقاد از سیاست‌های آمریکا و متحدانش در منطقه کرد.

این درحالی است که 12 روز پیش نیز داعش فیلم بریدن سر استیون ساتلاف دومین خبرنگار آمریکایی را منتشر کرد که در این فیلم داعش تهدید کرده بود که هاینز قربانی بعدی خواهد بود.

پیش از ساتلاف هم جیمز فولی، توسط نیروهای داعش در یک منطقه نامعلوم سر بریده شده بود.

انتشار این دو فیلم سبب شد تا مقامات آمریکایی بهانه لازم برای تشدید حملات هوایی در عراق را در افکار عمومی این کشور بدست آورند.این در شرایطی است که مقامات لندن طی روزهای اخیر اعلام کردند که حاضر نیستند در عملیات نظامی علیه داعش حضور داشته باشند .

دیروز شنبه، وزارت امور خارجه آمریکا، ژنرال «جان آلن» را فرمانده ائتلاف بین المللی علیه «داعش» معرفی کرد.

کارشناسان معتقدند رویکرد آمریکا و هم پیمانان این کشور علیه داعش، راهکاری برای دخالت نظامی مجدد در عراق و سلطه جویی بیشتر در منطقه خاورمیانه است.
کد N500851