تحرکات سفارت آمریکا در پاکستان همزمان با بحران سیاسی در اسلام آباد

تحولات پاکستان,سفیر آمریکا,ارتش

اسلام آباد – ایرنا – برخی رسانه های پاکستان گزارش دادند سفیر آمریکا در اسلام آباد با حضور در مقر فرماندهی ارتش پاکستان در شهر راولپندی، با عالی ترین مقام ارتش درباره موضوعات متنوعی به رایزنی پرداخته است.

به گزارش ایرنا، نکته مهم درباره دیدار «ریچارد اولسون» با «ژنرال راحیل شریف» که خبر آن ساعاتی پیش از طریق پایگاه اینترنتی روابط عمومی ارتش پاکستان نیز تایید شد، این است که این دیدار در آستانه آغاز دومین ماه بحران سیاسی پاکستان انجام شده است.

اگرچه این دیدار روز جمعه برگزار شده است، اما خبر آن با تاخیر در اختیار رسانه های پاکستان قرار گرفت.

روابط عمومی ارتش پاکستان در سایت رسمی خود اعلام کرد: در جریان این دیدار، موضوعات مورد علاقه دو طرف مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

براساس گزارش این روابط عمومی، مسایل مربوط به تحولات مرز پاکستان و افغانستان، روند پیشرفت عملیات نظامی ارتش پاکستان علیه مواضع شبه نظامیان در وزیرستان شمالی و اوضاع افغانستان از جمله مهم ترین موضوع هایی بود که در این دیدار مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

روابط عمومی ارتش پاکستان در خبر کوتاهی که در باره این دیدار منتشر کرده است، اشاره به رایزنی های سفیر آمریکا در اسلام آباد و فرمانده ارتش پاکستان درباره تحولات سیاسی جاری در اسلام آباد نکرده است.

با توجه به اهمیت موضوع بحران سیاسی پاکستان که یک ماه است به اصلی ترین دغدغه مسوولان دولت، ارتش و مردم تبدیل شده است، بعید به نظر می رسد که ریچارد اولسون درباره چنین موضوع مهمی با فرمانده ارتش پاکستان به عنوان مقتدرترین نهاد این کشور صحبت نکرده باشد.

مردم پاکستان چندان دل خوشی از دولت آمریکا ندارند و به ویژه به دلیل حملات مرگبار پهپادهایی آمریکایی به مناطقی از پاکستان که از سال های قبل آغاز شده و همچنان ادامه دارد، همواره از آمریکا با خشم و انزجار یاد می کنند.

سفارت آمریکا در اسلام آباد که در میان سفارتخانه های سایر کشورهای جهان در پاکستان، به لحاظ وسعت و تعداد پرسنل قابل مقایسه نیست، از فعالیت های پیدا و پنهان گسترده ای نیز در پاکستان برخوردار است.

سفارت آمریکا در پاکستان درحال احداث ساختمان جدید و بسیار بزرگی است که باعث خشم و نارضایتی مردم پاکستان شده است.

مردم پاکستان که اخبار مربوط به فعالیت های دولت آمریکا را در سراسر جهان از جمله جاسوسی های گسترده آمریکا علیه مقامات عالی کشورهای مختلف دنبال می کنند، این سوال را مطرح می کنند که آمریکا چه نیازی به احداث چنین ساختمان بزرگ و چندین طبقه ای در اسلام آباد دارد؟

چندی پیش عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان و برجسته ترین شخصیت مخالف دولت نواز شریف، آمریکا را به دخالت در امور داخلی پاکستان متهم کرد.

آساق*1**1723 ** 1551
کد N500772