ونزوئلا دخالت آمریکا در امور داخلی کشورش را محکوم کرد

حقوق بشر,ونزوئلا,آمریکا

مادرید- ایرنا- ونزوئلا روزشنبه دخالت ˈغیر قابل قبولˈ آمریکا در امور داخلی کشورش را محکوم و تصریح کرد که واشنگتن نهاد های دموکراتیک و قانون اساسی این کشور را (به رسمیت) نمی شناسد.

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری افه، وزارت امور خارجه ونزوئلا در بیانیه ای اعلام کرد: این کشور، قاطعانه بیانیه مداخله جویانه روز پنجشنبه (11 سپتامبر) وزارت امور خارجه آمریکا که قصد دارد از نهاد های دموکراتیک و اصول مندرج در قانون اساسی کشورمان 'چشم پوشی' کند را رد می کند.

در بیانیه وزارت امورخارجه ونزوئلا آمده است: دولت، تنها ضامن احترام به حقوق و وظایف شهروندان است و وظیفه دارد که ونزوئلایی ها را در مقابل خشونت و دخالت بین المللی حفظ کند.

این بیانیه می افزاید: بهترین اصول احترام به حقوق بشر در قانون اساسی جمهوری بولیواری ونزوئلا تدوین شده است.

آمریکا روز پنجشنبه، نگرانی خود را در مورد وضعیت بازداشت شدگان اعتراض های ماه فوریه ونزوئلا و برخورد نامناسب آن ها، ابراز کرد.

'مری هارف' معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرده بود که نزدیک به 70 نفر از تظاهرکنندگان بازداشت شده و هنوز در حبس به سر می برند و بسیاری از آنها اتهام رسمی ندارند.

هارف همچنین گفت که حق دفاع از 'لئوپولدو لوپز' رهبر حزب مخالف دولت ونزوئلا سلب شده و یک هزار و 700 نفر متهم هنوز از سوی قاضی احضار نشده ا ند.

آمریکا در این راستا از مقامات ونزوئلا خواست که بلافاصله همه بازداشت شدگان را از اتهام های وارده مطلع یا آزاد و یا روند مناسب یک محاکمه علنی و عادلانه در یک دادگاه مستقل و بی طرف برای آنها تضمین گردد .

وزارت امور خارجه ونزوئلا در این مورد اشاره کرد که این اظهارات، بیانگر 'پایداری رفتار تهاجمی' آمریکا است و وزارت امور خارجه این کشور، به وضوح به پشتیبانی و تشویق خشونت ها و بی ثباتی علیه ملت ونزوئلا می پردازد .

اروپام *5*491**1547
کد N500710