در نشست مشترک روسای انجمن های دوستی دو کشور مطرح شد

علاقه مندی قطر برای گسترش روابط تجاری و منطقه ای با ایران

ایران,قطر,انجمن دوستی

تهران - ایرنا -رییس انجمن دوستی قطر و ایران که امروز شنبه در راس هیاتی وارد تهران شده است، با همتای ایرانی خود دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش ایرنا، در این دیدار ابتدا «سیدباقر سخایی»، رییس ایرانی انجمن دوستی ایران و قطر با اشاره به روابط دو کشور از گذشته های دور گفت: روابط ما به زمان های بسیار دور بر می گردد. ما همسایه و مسلمان هستیم که هر دو در اولویت روابط خارجی ما قرار دارد.

سفیر اسبق ایران در دوحه افزود: ما از طریق این انجمن می خواهیم فارغ از کارهای دولتی، پیوندی را بین ملت ها ایجاد کنیم.

سخایی یادآور شد: زمینه های همکاری خوبی بین دو کشور وجود دارد و ما می توانیم به واسطه پیوندی که دو ملت با هم دارند کارهای مشترکی در جهت رشد و شکوفایی در حوزه های اقتصادی و فرهنگی انجام دهیم که از جمله آنها تبادلات کاری و برگزاری هفته قطر در ایران و برعکس و همچنین ایجاد نمایشگاه های موقت و دائمی است.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که سفیر ایران در قطر بودم مسوولان رده بالای قطر زمینی را برای ایجاد نمایشگاه دائمی به ایران داده بودند تا محصولات و تولیدات ایران در این منطقه عرضه شود اما این کار انجام نشد.

سخایی از رییس قطری انجمن دوستی قطر و ایران که ریاست شورای شهر دوحه را برعهده دارد، خواست تا ضمن پیگیری این موضوع، درباره تسهیل ارائه ویزا به ایرانیان اقدامات لازم را انجام دهند.

وی همچنین به ظرفیت های ایران در منطقه در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی و پزشکی اشاره کرد و گفت: ظرفیت پزشکی ما در ردیف کشورهای توسعه یافته است اما هزینه های آن بسیار پایین است و فرصت مناسبی است تا مردم قطر نیز از این امکانات بهره مند شوند به گونه ای که حتی می توان بیمارستانی در این کشور از طرف ایران راه اندازی کرد.

وی همچنین از رییس گروه دوستی قطر و ایران خواست تا برای آموزش زبان فارسی مدرسه و امکاناتی فراهم شود.

بنابر این گزارش، سعود عبدالله الحنزاب، رییس شورای شهر دوحه که ریاست انجمن دوستی قطر و ایران را به عهده دارد، در این نشست ضمن ابزار خرسندی از سفر به تهران اظهار داشت: ما علاقه مند به گسترش روابط تجاری و منطقه ای هستیم و در همین راستا مایلیم تا بازارچه هایی از ایران در قطر برپا شود.

وی گفت: در اولین جلسه شورای شهر دوحه که 23 سپتامبر برگزار خواهد شد، موضوع قرار گرفتن محلی برای برپایی نمایشگاه دائمی ایران در قطر را مطرح خواهیم کرد تا از این طریق کالاهای ایران، سریعتر به دستمان برسد.

رییس انجمن دوستی قطر و ایران ادامه داد: اگر بنادری برای ارسال کالاهای ایران و قطر در نظر گرفته شود کالاهای زیادی در اختیار قطری ها قرار خواهد گرفت و کالاهای ایران می تواند با کالاهای کشورهای دیگر رقابت کند چرا که در حال حاضر از کشورهای محدودی کالا وارد می شود ضمن آنکه کالاهای ایرانی ارزان تر و با کیفیت تر است.

وی با بیان اینکه ایران یک کشور چهارفصل است، گفت: مردم کشور ما در تابستان به اروپا سفر می کنند که از این پس ما تجربیات سفر خود به ایران را به آنها منتقل می کنیم تا سفرها به ایران افزایش یابد.

الحنزاب با اشاره به طرح راه اندازی بیمارستان ایرانی در قطر گفت: اگرچه طرح تاسیس این بیمارستان در حوزه کاری شورای شهر نیست اما از این موضوع پشتیبانی خواهیم کرد و امیدواریم ایران در قطر بیمارستان داشته باشد.

در این نشست سفیر اسبق ایران در قطر نیز نسبت به همکاری های دو جانبه شهری و انتقال تجربیات ابراز امیدواری کرد و گفت: ایران و قطر می توانند همکاری های خوب تجاری و فرهنگی داشته باشند و از تجربیات یکدیگر بهره مند شوند.

شبس (1) 1346 **1551
کد N500697