وال استریت ژورنال:ترکیه دیگر همپیمان آمریکا نیست

آمریکا اروپا

یک روزنامه آمریکایی با اشاره به مخالفت ترکیه با استفاده از مرزهای این کشور برای حمله به مواضع داعش در سوریه نوشت آنکارا دیگر همپیمان واشنگتن به شمار نمی رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا از سردی روابط بین این کشور و ترکیه خبر داد. این روزنامه از پاسخ منفی کشورهای اروپایی به همکاری نظامی با آمریکا برای حمله به مواضع داعش در عراق خبر داده و نوشت: ترکیه از کشورهای اروپایی نیز در این رابطه فراتر رفته است.

بر این اساس در حالی که انگلیس و آلمان مخالفت خود را با مشارکت در حمله هوایی به عراق اعلام کرده اند، ترکیه ضمن رد انجام حملات مذکور از طریق مرزهای مشترک خود با سوریه نشان داد که دیگر به عنوان همپیمان آمریکا در منطقه به شمار نمی رود. در بخشی از این مقاله آمده است: "چاک هیگل" وزیر دفاع آمریکا در بین 10 کشوری که قرار است در ائتلاف بین المللی علیه داعش حضور داشته باشند، اشاره ای به ترکیه نکرده است.

دولت ترکیه تاکید کرده است اجازه نخواهد داد در طول 160 کیلومتر مرز مشترکش با سوریه حمله هوایی انجام گیرد. به نوشته وال استریت ژورنال این موضع مشابه همانی است که آنکارا پیشتر در زمان حمله آمریکا به عراق نیز اتخاذ کرده بود. در سال 2003 مخالفت ترکیه با استفاده از مرزهای مشترکش با عراق علیه رژیم صدام موجب شد آمریکا به دنبال راه دیگری برای این حمله باشد. به این ترتیب این بار نیز آمریکا ناچار است از راه دیگری به مقاصد خود دست یابد.

گفتنی است به دنبال اعلام راهبرد ضدتروریستی جدید دولت آمریکا و تاکید بر گسترش حملات هوایی علیه مواضع داعش در عراق و سوریه، انگلیس و آلمان با وجود اذعان بر لزوم مقابله با تروریست های داعش اعلام کرده اند در این اقدامات نظامی شرکت نخواهند کرد.