آیت الله هاشمی رفسنجانی: در هشت سال گذشته روند معکوسی در روابط با کشورها ایجاد شد

رفسنجانی,مجمع تشخیص مصلحت نظام

تهران - ایرنا - رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت : جز مقطع 8 سال گذشته که روند معکوسی در روابط با کشورها ایجاد شد، در هر مقطعی بر اساس تعامل با همسایگان، کشورهای منطقه، جهان اسلام و نظام بین المللی ، برنامه هایی در کشور وجود داشته است.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله «اکبر هاشمی رفسنجانی» در ادامه سفر به مشهد مقدس، امروز در دیدار صنعتگران و فعالان اقتصادی استان خراسان رضوی، قطع روابط با کشورها را در جهان کنونی غیرممکن و متضمن خسارت های سیاسی و اقتصادی خواند و گفت: بجز اسرائیل که در آرمان های انقلاب یک رژیم نامشروع است، می توانیم با همه دنیا بر اساس اصل عزت، حکمت و مصلحت رابطه داشته باشیم و کار کنیم.

وی ایران را کشوری دانست که مجموعه امتیازات تاریخی، جغرافیایی، تمدنی و فرهنگی آن می تواند الگوی کشورها باشد که شرط آن، فعلیت بخشیدن به ظرفیت های بالقوه است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، متانت، نجابت، دلسوزی و اراده مردم ایران را برای ساختن کشور بی نظیر خواند و گفت: در مقاطع مختلف تاریخی، هر وقت انحرافی در مسیر حرکت جامعه ایجاد شد، مردم با شعور و شور وارد شدند که انتخابات سال 92 تازه ترین مصداق آن است.

وی تشخیص مردم برای ترسیم خط سیر امور اجرایی را برخاسته از آینده نگری سیاسی و اجتماعی دانست و گفت: در مقطعی که کسی چنین نتیجه ای برای انتخابات متصور نبود، مردم نشان دادند که بسیار بهتر و عمیق تر از جریانها مسایل را درک می کنند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به اظهارات حاضران درباره مشکلات اقتصادی و کشاورزی، با اشاره به مشکل کم آبی در مناطق مختلف کشور، گفت: در همین شرایط می بینیم که بسیاری از رودخانه های مرزی هرز می روند و هیچ استفاده ای از آنها نمی شود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان طرح هایی که برای مهار آب های سطحی در استان های غربی و جنوبی کشور ایجاد شد، گفت: بهترین زمین ها را در استان های کرمانشاه، ایلام و خوزستان داریم که با مدیریت آب می توان به افزایش کمی و کیفی محصولات کشاورزی رسید.

وی آبیاری تحت فشار را یکی از طرح های مهم برای جبران کمبود آب در کشور دانست و گفت: حتی مقدمات گسترش این صنعت را در کشور فراهم کرده بودیم که متاسفانه به دلیل سوء مدیریت ها، می بینید که شرایط به کجا رسید.

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت فرهنگ در جامعه اسلامی، گفت: وقتی صحبت از فرهنگ می شود، بخشی از ذهن ها به این سمت می رود که میزان حجاب زنان در خیابان ها و عروسی ها و موسیقی ها و فیلم ها و اینترنت و ماهواره چگونه است، در حالی که فرهنگ علاوه بر اینها در اقتصاد، تولید و کار، خلاقیت، اخلاص، پرهیز از ریا و ربا، وفای به عهد، صله رحم، شجاعت، صراحت، صداقت، امانت، مهربانی، انسان دوستی، گذشت، ایثار و ده ها موضوع مهم دیگر و در همه شوون جامعه ریشه دارد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، اسلام و به ویژه تشیع را مکتب و مذهب انسان سازی دانست و گفت: رفتار و گفتار بزرگان دینی ما حکایت از توجه آنها به کار و رونق تولید دارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری کارآمدی اسلام برای اداره جامعه را برخاسته از اصول و فروع اسلامی دانست و گفت: دشمنان رند صحبت از ناکار آمدی اسلام می کنند و دوستان نادان با عملکرد خویش به آن ادعا دامن می زنند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی سطحی نگری به فرهنگ در همه ابعاد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را بلای جوامع اسلامی توصیف کرد و گفت: خداوند می گوید که زمین را چون مرکب، رام شما کردیم تا بر آن سوار شوید و از نعمت های آن استفاده نمایید.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان آیاتی از قرآن مجید که بر زندگی درست و توجه به بهره گیری از منابع زمین تأکید می کنند، گفت: با تفسیر واقعی می توان این فرهنگ را در جامعه فراگیر کرد که کارآفرینی نه تنها ضد ارزش نیست، بلکه به خاطر ایجاد اشتغال و جلوگیری از بیکاری ها، یکی از بهترین کارهای فرهنگی است که جلوی خیلی از ضد فرهنگی ها را می گیرد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه با برشمردن ابعاد فرهنگ، به فرهنگ تدوین سیاست های کلی نظام در جامعه اشاره کرد و گفت: بر اساس همان فرهنگ، اصل 44 قانون اساسی اصلاح شد که صدر و ذیلش در جهت تقویت بخش خصوصی و میدان دادن به مردم در کارهای اقتصادی بود.

ایشان با برشمردن امتیازات واگذاری کارها به مردم برای رونق تولید، گفت: به قانونی که مصوب مجمع و مورد تأیید رهبری بود و از آن انتظار انقلاب اقتصادی داشتند، به گونه ای عمل کردند که حتی در واگذاری ها از دولت به شبه دولتی ها رسیدیم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اقدامات منفی دولت سابق در مسایل اقتصادی و سیاسی که ریشه در فرهنگ هم دارد، گفت: سرانجام مردم تصمیم گرفتند که نگذارند آن شیوه اجرایی بیش از این کشور را گرفتار تنگناهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی دولت یازدهم را نتیجه اراده مردم خواند وگفت: باید به دولتی که در اوج گرفتاری ها، مسوولیت پذیرفت، کمک کرد و دولت هم باید قدر حمایت های رهبری معظم و مردم را بداند.

وی با تشریح اوضاع کشور در آغاز دولت یازدهم و بیان شباهت ها و تفاوت های آن با دولت سازندگی در سال 68، گفت: با تنش زدایی، دولت هایی را که در زمان جنگ همراه صدام با ایران می جنگیدند، به میز مذاکره آوردیم که اول سند پیروزی سیاسی ایران را در سازمان ملل امضا کردند و سپس برای فایناس طرح های ایران صف بستند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان ارتباط سیاست خارجی با اقتصاد در هر دو بعد ملی و جهانی، گفت: می توان با ترسیم درست حرکت و پرهیز از تحریک دولت ها و دوری کردن از تشنج آفرینی ها ، قدرت های جهانی را مجبور به پذیرش مذاکرات عقلانی کرد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر این نکته که «تندروها در همه مقاطع بودند و الان نیز هستند»، گفت: محور برنامه های دولت، رهنمودهای رهبری، حمایت های مردمی و منافع ملی و اسلامی است و نباید تندروها حرکت دولت را کند کنند.**کسانی که حامی و شریک دولت سابق در حیف و میل ها بودند، امروز کارشکنی می کنند

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با برشمردن مشکلات دولت در مسایل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی گفت: کسانی که از دولت سابق تا روز آخر حمایت کردند و شریک آن دولت در حیف و میل از درآمدهای کشور در آن سال ها هستند، امروز علیه دولت مردمی کارشکنی می کنند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی رابطه دولت و ملت را بسیار خوب توصیف کرد و گفت: به رغم عمق گرفتاری ها ، تاکنون کارهای مدونی برای حل مشکلات انجام شده که البته امید می رود این روند به شتاب مطلوب خود برسد؛ هر چند که مردم همه چیز و حتی موانع و مشکلات دولت را می دانند و همچنان امیدوارند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به بیماری مقام معظم رهبری و بستری شدن ایشان در بیمارستان، گفت: در کنار مضجع شریف رضوی که بارانداز روحی همه ماست، برای شفای عاجل و کامل آیت الله خامنه ای دعا کنیم.

سیام(2)**9189**1449
کد N500503