افزایش رایزنی ها برای ترغیب دو نامزد به تشکیل دولت وحدت ملی افغانستان

افغانستان,انتخابات,عبدالله اشرف غنی

کابل – ایرنا – رایزنی ها به منظور دستیابی دو نامزد انتخابات جنجالی افغانستان به توافق برای تشکیل دولت وحدت ملی، افزایش یافته است.

به گزراش ایرنا، رییس جمهوری افغانستان روز شنبه به منظور شکست بن بست انتخاباتی این کشور با عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمد زی دو نامزد ریاست جمهوری افغانستان به طور جداگانه دیدار کرد.

'فاضل سنچارکی' سخنگوی تیم انتخاباتی اصلاحات و همگرایی از دیدار حامد کرزی با عبدالله عبدالله خبر داد و گفت کرزی در این دیدار خواستار توافق فوری دو نامزد شد.

به گفته سخنگوی تیم اصلاحات و همگرایی کرزی در این دیدار که بدون حضور اشرف غنی احمد زی دیگر نامزد ریاست جمهوری افغانستان انجام شد، تاکید کرد که انتقال قدرت باید بر مبنای اعلام نتیجه انتخابات، پس از توافق دو نامزد، سریع تر صورت گیرد.

تیم انتخاباتی تحول و تداوم تا کنون در خصوص خبر دیدار روز شنبه حامد کرزی با اشرف غنی احمد زی واکنشی از خود نشان نداده است.

پیش از این نیز چند بار حامد کرزی با عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمد زی دو نامزد انتخابات جنجالی ریاست جمهوری افغانستان دیدار و گفت وگو کرده است.

نماینده دبیرکل سازمان ملل و دیگر مقامهای بین المللی و داخلی افغانستان نیز طی چند روز گذشته دیدارهایی با دو نامزد انتخابات افغانستان داشته اند.

بر اساس گزارشها در این دیدارها به لزوم تشکیل دولت وحدت ملی بر اساس توافق انجام شده بین دو نامزد برای خروج از بحران افغانستان تاکید کرده اند.

این دیدارها در حالی صورت می گیرد که از یک سو کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده است بازرسی کامل آرای انتخابات روز یکشنبه به پایان خواهد رسید و تا اواخر هفته نتایج نهایی انتخابات را اعلام می کند و از سوی دیگر گفت وگوهای سیاسی دو نامزد برای تشکیل حکومت وحدت ملی به بن بست رسیده است.

عبدالله عبدالله، نامزد معترض دور دوم انتخابات جنجالی افغانستان چند روز پیش در نشستی خبری اعلام کرد که روند سیاسی برای تشکیل حکومت وحدت ملی میان دو نامزد به بن بست رسیده است.

وی تهدید کرد نتیجه ای که از طرف کمیسیون انتخابات اعلام شود را نخواهد پذیرفت.

در همین حال شماری ازهواداران عبدالله عبدالله نیزروز جمعه با راهپیمایی مسالمت آمیزی در کابل انتخابات این کشور را غیر مشروع دانستند و تاکید کردند آرای تقلبی از بین آرا خارج نشده است.

اشرف غنی احمدزی هم شنبه شب در نشست خبری در کابل با تاکید بر اینکه 'به کسی اجازه نمی دهیم کشور را به بحران بکشاند'، گفت: وضعیت کنونی قابل قبول نیست و باید وضعیت تغییر کند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پس از آن به بحران کشیده شد که عبدالله عبدالله نتایج ابتدایی دور دوم انتخابات این کشور را که بر اساس آن اشرف غنی احمد زی، پیشتاز اعلام شد، نپذیرفت و مدعی شد تقلب گسترده در انتخابات روی داده است.

وی تهدید کرد اگر آرا بازشماری و بازرسی نشود، حکومت موازی تشکیل خواهد داد.

پس از این ادعا، دو نامزد ریاست جمهوری با میانجگیری سازمان ملل و معاونان رییس جمهور افغانستان و وزیر امور خارجه آمریکا موافقت کردند، صد درصد آرا با نظارت سازمان ملل، نمایندگان دو نامزد، ناظران بین المللی و رسانه ها بازشماری و بازرسی شود.

بر اساس این توافق پس از بازشماری و بازرسی آرا، نفر اول رییس جمهور و نفر دوم رییس اجرایی دولت افغانستان خواهد شد، تا پس از 2 سال با فراخوانی لویه جرگه و اصلاح قانون اساسی، سمت رییس اجرایی دولت افغانستان به نخست وزیری تغییر یابد.

هر چند آرای انتخابات افغانستان بازشماری و بازرسی شده و نتایج آن تا کنون اعلام نشده است، اما اختلاف در باره حدود مسئولیت های رییس اجرایی دولت افغانستان از جمله مسائلی است که در دو ماه مذاکره فنی و سیاسی دو تیم تحول و تداوم به رهبری اشرف غنی احمد زی و تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدلله حل نشده باقی مانده است.

دور اول 16 فروردین و دور دوم از سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بین عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی 24 خرداد برگزار شد.

آساق*1*1501
کد N500501