نخست وزیر اوکراین:

پوتین به دنبال احیای اتحاد جماهیر شوروی است/ لزوم کمک غرب به اوکراین در مذاکره با روسیه

آمریکا اروپا

"آرسنی یاتسنیوک"با انتقاد از سیاست های روسیه در قبال اوکراین "ولادیمیر پوتین" را متهم کرد با سیاست های خود به دنبال احیای مجدد اتحاد جماهیر شوروی سابق است.

به گزاری خبرگزاری مهر، "آرسنی یاتسنیوک" نخست وزیر اوکراین که پیش از این بارها مقامات روسی را به مداخله در مسائل داخلی کشور متهم کرده است، بار دیگر اظهاراتی علیه مسکو بیان کرد. هفته نامه اشپیگل با اشاره به اظهارات اخیر یاتسنیوک نوشت: در حالی که مناطق شرقی اوکراین شاهد آتش بس است دولت این کشور خود را همچنان در حال جنگ با روسیه می بیند.

بر این اساس نخست وزیر اوکراین با بیان این که کی یف در حال جنگ با روسیه است افزوده است: با وجود برقراری آتش بس "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه می خواهد استقلال اوکراین را از بین ببرد. به ادعای وی روسیه نه تنها از گروه های جدایی طلب در دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین حمایت می کند بلکه هدف "دستیابی به سراسر کشور" را دنبال می کند.

یاتسنیوک اظهار داشت پوتین نمی تواند این ایده را که اوکراین بخشی از خانواده بزرگ اتحادیه اروپ شود، تحمل کند و قصد دارد با به زیر سلطه کشیدن این کشور رویای احیای مجدد اتحاد جماهیر شوروی را تحقق بخشد. وی در بخش دیگری از سخنان خود از اتحادیه اروپا و آمریکا خواست از طرح صلح در شرق اوکراین حمایت کنند.

نخست وزیر اوکراین با اذعان به این که دولت این کشور از قدرت کافی برای شرکت در مذاکرات دوجانبه با روسیه برخوردار نیست از غرب خواست نقشی جدی و مستقیم در این مذاکرات ایفا و از تمامیت ارضی و استقلال اوکراین محافظت کند. گفتنی است دولت اوکراین با کمک سازمان امنیت و همکاری اروپا و حمایت روسیه توانست از هفته گذشته آتش بس موقتی را در مناطق شرقی این کشور به اجرا دربیاورد.