رییس مرکز فقهی ائمه اطهار قم:

افرادی فاقد اهلیت اجازه تفسیر مسائل فقه حکومتی را ندارند

حوزه,قم

قم - ایرنا - رییس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم گفت: افرادی که اهلیت ندارند اجازه تفسیر مسائل فقهی چون فقه حکومتی را ندارند.

به گزارش ایرنا، آیت الله 'محمد جواد فاضل لنکرانی' روز شنبه در مراسم آغاز سال تحصیلی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم اظهار داشت: برخی اخیرا در دانشگاه ها اقدام به سخنرانی کرده و به حوزه علمیه هجمه وارد کرده اند اما به آن ها می گوییم که شما چه مقدار بر فقه تسلط دارید که به خود حق هجمه به فقه و حوزه را می دهید.

وی ادامه داد: از شورای عالی حوزه های علمیه می خواهیم با این چنین افرادی که در سخنان خود به حوزه حمله می کنند برخورد و موضع گیری کنند.

وی بیان داشت: معنای توجه به فقه حکومتی آن نیست که کلاس های درس ولایت فقیه با مباحث تکراری را برگزار کنیم و هم چنین بیان مباحث فقه حکومتی باید توسط اساتید برجسته ای چون اساتید دروس خارج ارائه شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: باید کاری کنیم که طی 10 سال آینده یک مجموعه هزار صفحه ای راجع به مسائل فقه حکومتی داشته باشیم و ارائه درس های تکراری مد نظر رهبر معظم انقلاب نیست.

وی تاکید کرد: خوشبختانه امروز درهای حوزه به سمت علمای جهان اسلام باز شده است و حوزه علمیه مورد توجه جهانیان است.

فاضل لنکرانی افزود: طلاب باید در تحصیل علم جدیت داشته باشند تا امروز همراه با نظام اسلامی در تاثیرگذاری در سراسر جهان پیش رو باشند و بتوانند نیازها و سووالات متعدد جامعه جهانی را پاسخ دهند.

همزمان با آغاز سال تحصیلی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم نوزدهمین سال دروس تخصصی فقه و اصول، یازدهمین سال دروس تخصصی کلام و دومین سال تحصیلی مدرسه علمیه این مرکز افتتاح شد.

مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) زیر نظر آیت الله جواد فاضل لنکرانی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و فرزند مرحوم حضرت آیت الله فاضل لنکرانی اداره می شود. ک/3

7408/ 550/ 605
کد N500236