انتقاد تند مقام حزبی مالزی از دودلی نخست وزیر برای مقابله با افراطی گری

مالزی,افراطی گری

کوالالامپور – ایرنا – دبیر کل حزب اقدام دموکراتیک مالزی معتقد است نخست وزیر این کشور خواستار مقابله با افراطی گری نیست و این موضوع از رفتار وی در قبال قانون ضد اغتشاش قابل مشاهده است.

به گزارش ایرنا، 'لیم گوآن انگ' دبیر کل حزب اقدام دموکراتیک مالزی، گفت که تشویش و دودلی 'نجیب تون رزاق' نخست وزیر مالزی، کشوری که ده ها تروریست در عراق و سوریه دارد در لغو قانون ضد اغتشاش که در شعارهای انتخاباتی سال 2012 بر آن تاکید داشت نشان می دهد وی جرات ایستادگی در مقابل افراط گرایان را ندارد.

وی گفت که تمایل نداشتن نجیب برای لغو قانون ضد اغتشاش اثبات می کند که وی گروگان افراط گرایان است.

دبیر کل حزب اقدام دموکراتیک مالزی گفت: نجیب باید بپذیرد که ائتلاف میانه و مالزی واحد با توجه به حوادث اخیر سیاست های شکست خورده ای هستند.

وی تصریح کرد: نجیب تون رزاق به تازگی با تغییر پایگاه اطلاع رسانی 'مالزی واحد' سعی کرده است خود را از شعار مالزی واحد دور کند.

تحلیلگران معتقدند 'مالزی واحد' که با هدف وحدت نژادهای سه گانه در مالزی رواج یافت و نجیب تون رزاق را برای به دست گرفتن سکان هدایت مالزی و رسیدن به قدرت یاری کرد، در مسیر تحقق متوقف شده است.

وحدت بین نژادهای مالایی، چینی و هندی از جمله دغدغه های اصلی دولتمردان مالزی از گذشته تاکنون بوده است. درگیری های نژادی مالزی حساسیت وحدت بین نژادهای این کشور را نشان می دهد.

مالزی که از ترکیب جمعیتی سه نژاد مالایی، چینی و هندی تشکیل شده است در تاریخ خود مناقشات و درگیری های قومی جدی به ویژه در دهه 1960 را پشت سر گذاشته و برخی تحلیلگران این اختلافات قومی را زمینه ساز بروز احتمالی برخی تحولات اساسی در عرصه سیاسی این کشور می دانند.

به نوشته روز شنبه تارنمای خبری مالزی آزاد، این مقام حزب مخالف دولت مالزی در ادامه سیاست های دولت در دستگیری شهروندان با استناد به قانون ضد اغتشاش را مورد انتقاد قرار داد و گفت پوتراجایا مشکلاتی از قبیل کسری بودجه را مورد توجه قرار دهد.

مالزی طی هفته های گذشته شاهد دستگیری های گسترده مخالفان با استناد به قانون ضد اغتشاش بود که انتقادهای زیادی را به همراه داشت.

'لیم گوآن انگ' در ادامه بااشاره به کسری بودجه این کشور، گفت کسری بودجه مالزی از سال 2007 تا 2014 میلادی از رقم 266 میلیارد رینگیت (بیش از هشت میلیارد دلار) به 542 میلیارد رینگیت (حدود 17 میلیارد دلار) رسیده است.

'ماهاتیر محمد' نخست وزیر اسبق مالزی نیز اخیرا با انتقاد از دولت نجیب تون رزاق تاکید کرد که با مدیریت فعلی، مالزی به اهداف خود دست نمی یابد.

آساق**241**1611
کد N500173