در نامه ای به استانداران آذربایجان شرقی و مرکزی؛

معاون وزیر کشور خواستار تهیه سناریوی جامع زلزله شد

نامه معاون وزیر,زلزله,بحران

تهران - ایرنا- «اسماعیل نجار» معاون وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران کشور در نامه های جداگانه ای به دو استاندار استان مرکزی وآذربایجان شرقی خواستار تهیه سناریوی جامع و کامل زلزله شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، در این نامه ها، معاون وزیر کشور بر برگزاری مانور زلزله درراستای بهینه سازی وارتقاء توان جامعه در سطح ملی و محلی با رویکرد مدیریت شهری هر چه بیشتر از گذشته تاکید کرده است.

در متن این نامه ها آمده است: برخی از نقاط ضعف مدیریت بحران در کشور مربوط به عدم شناخت ما از واکنش به موقع یا نابهنگام است که با برگزاری مانورهای اصولی می توان نقاط ضعف و قوت را شناسایی کرد.

در بخش دیگری از این نامه ها آمده است: تاکنون اقداماتی هرچند ناکافی ولی قابل توجه و مفید برای بهینه سازی زیرساخت های مدیریت کاهش خطر پذیری و بهبود مدیریت بحران کشور (تصویب قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران) صورت گرفته و تجارب جهانی و به دست آمده درحوادث گذشته کشور نشان دهنده فقدان برنامه جامع فراگیر و مدون اعم ازدولتی یا خصوصی است.

نجار در این نامه ها از استانداران این دو استان خواسته است تا سناریوی زلزله را با محورهای مهار بحران، مدیریت بحران، اقدامات قبل از وقوع بحران، اقدامات حین وقوع بحران تهیه و در زمان تعیین شده به این وزارت خانه ارجاع داده شود.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور اخیرا نیز پس ازحادثه سقوط هواپیمای ایران 140 و جان باختن بیش از 39 نفر ازهموطنان که در تاریخ 19 مردادماه به وقوع پیوست، در نامه ای از شهردار تهران به عنوان رییس شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرتهران خواست تا در مهلتی دوماهه، دستورالعمل ویژه بحران شهر تهران را تدوین و جهت بررسی و تصویب به شورای هماهنگی و شورایعالی مدیریت بحران کشور ارجاع دهد.

سیام/ 9136**1572
کد N499787