کری برای راضی کردن مصری‌ها در پیوستن به "ائتلاف" وارد قاهره شد

آمريكا,داعش

به دنبال مخالفت مصر و ترکیه، دو هم پیمان منطقه‌ای آمریکا در پیوستن به ائتلاف علیه داعش، جان کری پس از آنکارا امروز (شنبه) وارد قاهره شد تا این دو کشور را راضی کند واشنگتن را در نبرد علیه داعش تنها نگذارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه روسیه الیوم، جان‌کری، وزیر امور خارجه آمریکا امروز (شنبه) از آنکارا راهی قاهره شد تا مسئولان مصری را راضی کند به ائتلاف مورد نظر کاخ سفید علیه داعش بپیوندد.

کری که روز جمعه به ترکیه سفر کرده بود در دیدارهایی که با مقامات این کشور از جمله رجب طیب اردوغان داشت تلاش کرد آنها را متقاعد کند در ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا مشارکت کنند و دست کم پایگاه‌های خود را در اختیار ائتلاف قرار دهند تا علیه داعش از آنها استفاده شود.

سفر کری به مصر در حالی آغاز شده که منابع نزدیک به ریاست جمهوری این کشور پیش‌تر گفته بودند که قاهره مخالفت صریح خود را با پیوستن به ائتلاف علیه داعش به اطلاع واشنگتن رسانده است.

روزنامه فرامنطقه ای الحیاة نیز در این باره نیز نوشت: قاهره تأکید کرده که اجازه نخواهد داد ائتلاف تحت رهبری آمریکا از خاک این کشور برای حمله به مواضع داعش در عراق و سوریه استفاده کند.

به گفته این منابع اجازه دادن به استفاده از پایگاه‌ها و تجهیزات نظامی مصر علیه داعش نیاز به تصویب قوانین و مذاکرات سیاسی داخلی دارد که با توجه به شرایط کنونی مصر تحقق چنین کاری دشوار به نظر می‌رسد.

کری در سفر به مصر که آخرین بخش از سفر وی به خاورمیانه محسوب می‌شود، قرار است با، رئیس جمهور و وزیر خارجه این کشور و نیز نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب دیدار کند.

آمریکا پیش تر اعلام کرده بود که 10 کشور عرب یعنی عربستان، بحرین، ‌مصر،‌ عراق، اردن، کویت، لبنان،‌ عمان، قطر و امارات در ائتلاف علیه داعش با آمریکا همراهی می‌کنند.

انتهای پیام

کد N499766